Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 17.11.2015

Dramatyczny czas dla sztuki zaraz po wojnie

- Był to czas zmierzchu pewnej epoki, nowy rewolucyjny okres, w którym kształtuje się społeczeństwo, zbudowane na nowej strukturze klasowej - mówi o wystawie powojennej sztuki kuratorka Joanna Kordjak-Piotrowska.
Posłuchaj
  • Rozmowa na temat wystawy "Zaraz po wojnie" (Kultura w radiowej Jedynce)
Czytaj także

"Zaraz po wojnie, czyli krajobraz polskiej sztuki po II wojnie światowej" to jedna z najciekawszych wystaw polskiej sztuki XX wieku ostatnich lat. Narodowa Galeria Sztuki Zachęta przedstawia sztukę politycznie odrębnego pięciolecia 1944/45-1949/50 między końcem wojny a stalinizmem, lat jednocześnie przytłoczonych wojenną żałobą i biedą, a napędzanych wolą życia i odbudowy, dławionych potężniejącym aparatem represji komunistycznych państwa. Był to czas dramatycznych wyborów dla artystów - etycznych, estetycznych i politycznych.

- Obraz lat powojennych zmienił się w ostatnim czasie za sprawą rozmaitych publikacji, książek, badań i nie jest już czarno-biały. Wiemy, że władza komunistyczna początkowo nie cieszyła się powszechnym zaufaniem społecznym i był to okres jej umacniania się - opowiada kuratorka.

Jakie było podejście artystów do władzy radzieckiej zaraz po wojnie? Kto został dowartościowany wystawą, którą można oglądać w Zachęcie? Jakie niezwykłe projekty architektoniczne powstały w owym czasie? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Joanna Kordjak-Piotrowska (kuratorka)

Data emisji: 15.11.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag