Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Apolonia Cichocka 06.08.2017

Za nami wielkie święto fanów twórczości szekspirowskiej

- Do niektórych przedstawień reżyserzy starają się przemycić nawiązania do współczesności. Tego do niedawna nie można było znaleźć w szekspirowskich interpretacjach. Przypomina mi to czasy, kiedy każda aluzja polityczna była witana przez publiczność gromkimi brawami - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego.
Posłuchaj
  • Gościem audycji "Kultura na wakacje" był Jerzy Limon - dyrektor 21. Festiwalu Szekspirowskiego
Czytaj także

Zakończyła się kolejna edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. 21. odsłona skupiła artystów z całego świata. Widowiska teatralne na podstawie twórczości Williama Szekspira wystawili artyści m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Chorwacji, Ukrainy, Hongkongu czy Indii. 

W rozmowie z Martyną Podolską organizator festiwalu opowiada jakie wymagania wobec klasycznych sztuk teatralnych mają widzowie festiwalu, co składa się na sukces kolejnych edycji, a także, czy interpretacje w wykonaniu młodych artystów wciąż oddają ducha twórczości anglosaskiego wieszcza narodowego. 

- Współcześnie to reżyser jest głównym twórcą dzieła. Literatura poprzez swoją linearność nie jest w stanie zobrazować świata w kształcie, w jakim my go odbieramy. Teatr nie jest formą literatury - mówi własnym językiem - tłumaczy Jerzy Limon.

Czy "Hamleta" lub "Makbeta" można odkryć na nowo? Co sprawia, że sztuki szekspirowskie nie starzeją się i są inspiracją dla kolejnych pokoleń? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: prof. Jerzy Limon (dyrektor 21. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku)

Data emisji: 4.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ac/pg