Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Karolina Bobryk 19.07.2018

Nieznane oblicze Zbigniewa Herberta. Jaki był prywatnie?

Zbigniew Herbet, eseista, dramaturg, autor słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito" to jeden z najbardziej znanych twórców literackich. Na temat jego dzieł można mówić wiele, ale co wiemy o samym artyście? Kulisy życia prywatnego Zbigniewa Herberta w rozmowie z Magdą Mikołajczuk zdradził Andrzej Franaszek, autor monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta.
Posłuchaj
  • Rozmowa z Andrzejem Franaszkiem, autorem biografii Zbigniewa Herberta (Moje książki/Jedynka)
Czytaj także

Publikacja Andrzeja Franaszka to portret genialnego poety, przedstawiony z niezwykłą pieczołowitością. Biografia liczy ponad 2 tysiące stron. Książka została wydana z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy śmierci Herberta. - Myślę, że poprzez gigantyczną objętość oddaje również bogactwo biografii i twórczość artysty. To opowieść adekwatna do stopnia skomplikowania tej historii - mówi Andrzej Franaszek, autor książki.

Herbert przyjaźnił się z Czesławem Miłoszem, ale często mieli zupełnie inne poglądy na dany temat. - W pewnym momencie ich znajomości pojawił się wątek alkoholowy. Obaj wypili bardzo dużo i doszło do erupcji gniewu Herberta. Tematem spornym był wątek Powstania Warszawskiego i Armii Krajowej. Herbert zarzucał Miłoszowi, że on nie ma prawa krytykować wydarzeń, w których sam nie brał udziału - mówi Andrzej Franaszek.

Jak się okazuje, to przyjaciele odgrywali w życiu poety kluczową rolę. Zbigniew Herbert przyjaźnił się m.in z Ryszardem Krynickim i ze Zdzisławem Ruziewiczem. - Herbert był bardzo wierny przyjaźni i chętny do pomagania innym. Pomagał, ale nie epatował tym - dodaje autor.

W niezwykły sposób Zbigniewem Herbertem opiekowała się jego żona Katarzyna, która zajmowała się głównie domem. Przez pisarza nazywana była "czarnym słońcem". O sobie żartobliwie mówiła "Rózia, gospodyni księdza proboszcza".

- To był taki związek, w którym Zbigniew Herbert potrzebował również wolności. Najważniejsze było dla niego podróżowanie do myśli, obrazów, bycia ze sztuką i tworzenia wierszy - mówi Andrzej Franaszek.

Autor biografii Herberta, pisząc dwutomowe dzieło często sięgał do wspomnień, listów i dzienników. Miał również okazję gościć w domu poety. - W jego bibliotece możemy znaleźć dużo rzeczy, które niosą ze sobą historię. Część z nich jest pozostawiona w nienaruszonym stanie - dodaje.

Jakie tajemnice odsłania biografia poety? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Andrzej Franaszek (autor biografii Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 21.12

kb