Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Karolina Bachorowicz 15.03.2019

Artur Cichmiński: "Biały kruk" mówi o tym, jak zbudowana jest dusza artysty

- "Biały kruk" to film o człowieku, który wiedział, że jest wybitnie utalentowany, dlatego zatracał się w intensywnych ćwiczeniach - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" Joanna Sławińska. Czy dramat biograficzny o losach baletmistrza - Rudolfa Nuriejewa jest porywającym dziełem, czy monotonną opowieścią ze świata baletu?

"Biały kruk" jest dziełem reżysera Ralpha Fiennesa. Jest 1961 rok, Rudolf Nuriejew nie jest jeszcze podziwianą ikoną, ale intensywnie ćwiczy balet. Młody mężczyzna decyduje się po raz pierwszy opuścić Rosję. Zaczyna zatracać się w paryskim życiu i tym, co miasto oferuje pod kątem sztuki i kultury. To powoduje duże zainteresowanie artystą ze strony oficerów KGB. - Momentem kulminacyjnym filmu jest to, jak Nuriejew ucieka na zachód, gdzie dopada do KGB. To bardzo emocjonujący moment, gdzie chłopak otrzymuję pewną cenną radę od swojej przyjaciółki - mówi Joanna Sławińska, która ocenia film bardzo wysoko, że względu na jego wielowymiarowość. - "Biały kruk" nie może być nudny, gdyż mamy w nim dużo psychologii, a cała produkcja trzyma widza w napięciu - mówi. 

Krytyk filmowy Artur Cichmiński twierdzi, że wszyscy wybaczają głównemu bohaterowi dramatu egoizm, gdyż zdają sobie sprawę z ogromnego talentu, jaki młody baletmistrz posiada. - Ten film to traktat o tym, jak zbudowana jest dusza artysty - twierdzi.

 


W audycji także o religijnym dramacie historycznym "Miłość i Miłosierdzie", dramacie "Przedszkolanka", melodramacie wojennym "W domu innego", czeskiej produkcji "Ogród rodzinny. Dezerter" oraz filmie familijnym "Dumbo".

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której także o rozpoczynającym się 31 marca programie dla dokumentalistów "Doc Lab Poland".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 29.03.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A