Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Przemysław Goławski 10.04.2020

Ks. Waldemar Chrostowski: świadkiem męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa jest Całun Turyński

- Całun Turyński ma to do siebie, ze przeżywa się go nie wtedy, gdy się o nim opowiada, ale wtedy, gdy ma się możliwość go widzieć – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski, teolog i biblista. W Wielką Sobotę odbędzie się nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego.

Wystawienie cudownej relikwii będzie transmitowane na cały świat za pośrednictwem mediów w Wielką Sobotę o godz. 17. Poprzednie takie wydarzenie odbyło się 5 lat temu. Gość radiowej Jedynki wyjaśnił, że wiele wiemy o Całunie Turyńskim.

Kosciol-Triduum-pap-1200.jpg
Trwa Triduum Paschalne. Obowiązuje ograniczenie udziału wiernych

- To płótno ma 4,30 m długości i 1,1 m szerokości. Jest to płótno, na które według wszelkiego podobieństwa, a niektórzy mówią wręcz o pewności - dlatego, że Całun Turyński był wielokrotnie przebadany - złożone było martwe ciało Jezusa Chrystusa - wyjaśnił ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Duchowny mówił o naukowych badaniach Całunu Turyńskiego, z których najistotniejsze były nowożytne badania przeprowadzane w roku 1978 i 2011. Wyjaśnił, że wiele kontrowersji przyniosło badanie datowania metodą izotopu węgla C14 z 1988 r. - Wtedy wykorzystano do badań fragment bawełny, który miał pochodzić ze średniowiecznych rekonstrukcji uszkodzeń Całunu - zaznaczył.

Szczególny świadek Paschy

papiez-1200-pap.jpg
Papież: w dramacie pandemii potrzebna jest odwaga i służenie innym

Odnosząc się do słów papieża Benedykta XVI, że Całun jest największą relikwią Wielkiej Soboty, biblista przypomniał wypowiedź papieża Jana Pawła II, który oglądał płótno w kwietniu 1980 r., gdy był w Turynie.

- Święty Całun Turyński jest szczególnym świadkiem Paschy, męki, śmierci i Zmartwychwstania. Świadek milczący, lecz jednocześnie zaskakująco wymowny – przywołał słowa papieża Polaka ks. Chrostowski.

Data śmierci Chrystusa

Teolog mówił także o obliczeniach możliwej daty śmierci Jezusa. - Według wszelkich obliczeń wydaje się, że śmierć Jezusa w Wielki Piątek miała miejsce 3 kwietnia 30 r. - powiedział ks. prof. Chrostowski.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: ks. prof. Waldemar Chrostowski (teolog, biblista)

Data emisji: 10.04.2020

Godzina emisji: 08.17

pg/kh