Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 08.08.2020

Szczebrzeszyn, czyli stolica języka polskiego. Trwa tam znany festiwal

Szczebrzeszyn na Roztoczu od 2 sierpnia jest stolicą języka polskiego. Właśnie tam odbywa się festiwal, który wyrasta z pasji do języka i słowa pisanego, czytanego oraz wypowiadanego. Dlaczego warto wziąć w nim udział?

Dyskusje o literaturze i języku, aktorskie czytania, wieczory teatralne, spotkania muzyczne - to niektóre atrakcje VI Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który w tym roku odbywa się w Szczebrzeszynie i Zamościu w dniach 2-8 sierpnia. Patronem VI edycji wydarzenia jest Cyprian Kamil Norwid - wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz i rysownik, który w centrum uwagi stawiał zwykłego człowieka umieszczonego w problematyce uniwersalnej. Organizatorzy festiwalu sięgają do jego niełatwej, wymagającej twórczości, wyprzedzającej swoją epokę, pochylą się też nad bolesną biografią poety.


Posłuchaj
25:24 PR1_MPLS 2020_08_08-05-10-06.mp3 Trwa festiwal w Szczebrzeszynie (Jedynka/Kultura przy kawie)

Miasto łagodności i spokoju

- Przyjeżdżam do Szczebrzeszyna już kolejny raz na festiwal. Jest tutaj pewien rodzaj łagodności, spokoju i równowagi. Ja to czuję, że jestem w miejscu uspokojonym, gdzie jest bardzo pozytywna energia. Poza tym Szczebrzeszyn to jest jedno z piękniejszych miasteczek w Polsce, a obok jest zaraz Zamość - mówi Mariusz Szczygieł, dziennikarz, reportażysta i pisarz.

Mariusz Szczygieł przyznaje, że czasami jego przekleństwem jest zagadywanie do ludzi, które ma we krwi. - Lubię zanurzać się w codziennie historie. Wydaje mi się, że czułbym się źle, gdybym był dziennikarzem, który zajmuje się polityką i wielkimi sprawami. Jednak wydaje mi się też, że zwyczajność czasami domaga się, żeby podnieść ją do rangi literackiej - dodaje.

50-lecie pracy artystycznej prof. Leszka Mądzika

Podczas festiwalu świętowano również 50-lecie pracy artystycznej prof. Leszka Mądzika - znanego scenografa, reżysera teatralnego, malarza, fotografa i profesora sztuk plastycznych. Specjalnie z tej okazji artysta przygotował wystawę swoich niezwykłych fotografii i spektakl, w którym muzykę na żywo tworzył Mateusz Pospieszalski.

- Zawsze inspirowały mnie i będą inspirować jego prace. Tak jak przy naszym spotkaniu przy obiedzie powiedziałem mu, że gdyby można było go… kupić, to powiesiłbym go na ścianie. Jest pięknym, wspaniałym i uduchowionym artystą oraz postacią, która wprowadza człowieka w zupełnie inny stan i przestrzeń. Uważam, że nie ma takiego drugiego artysty na świecie - twierdzi Mateusz Pospieszalski.

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Data emisji: 8.08.2020

Godzina emisji: 5.10

DS