Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 31.08.2020

"Balladyna w teatrze". Wystawa w Kordegardzie

Od 20 sierpnia do 13 września 2020 w warszawskiej Kordegardzie prezentowana jest wystawa "Balladyna w teatrze", która została zorganizowana przez Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Teatralne w związku ze zbliżającym się Narodowym Czytaniem dramatu Juliusza Słowackiego.

Wystawa przypomina dzieje sceniczne dramatu Słowackiego - od stycznia 1868, gdy po raz pierwszy został on odegrany w Krakowie, do współczesności. Przywołujemy kilkanaście przedstawień "Balladyny", najważniejszych lub najgłośniejszych, poprzez zachowane ich ślady: afisze, programy, fotografie, projekty scenograficzne, a nawet kostium i rekwizyt z ostatniej warszawskiej realizacji w Teatrze Narodowym.

- Podjęliśmy się przywołać momenty z historii "Balladyny" i mamy nadzieję, że to uprzytomni jak skomplikowane były dzieje sceniczne tego dramatu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kurator wystawy Rafał Węgrzyniak.


Posłuchaj
39:09 2020_08_30 22_16_31_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Dr Rafał Węgrzyniak o wystawie "Balladyna w teatrze" (Kulturalna Jedynka)

 

Ekspozycja ukazuje jak romantyczna tragedia, która nie doczekała się prapremiery za życia Słowackiego, była wystawiana w późniejszych epokach przez wybitnych reżyserów i scenografów - w okresach dominacji na scenach realizmu, symbolizmu, konstruktywizmu, socrealizmu czy wreszcie postmodernizmu. Unaocznia ona również, jaki kształt przybierały postacie protagonistów, przede wszystkim Balladyny, granej często przez największe polskie aktorki.

Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Muzeum Literatury im. Mickiewicza, Instytutu Sztuki PAN, Teatru Narodowego oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

"Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

- Jest to utwór, który świadczy o tym, jak niejednoznaczna jest polska tradycja - zaznacza dr Rafał Węgrzyniak. 

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy też o  "Imieninach Jana Kochanowskiego", których organizatorem była Biblioteka Narodowa.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Rafał Węgrzyniak (historyk teatru z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego, kurator wystawy "Balladyna w Teatrze")

Data emisji: 30.08.2020

Godzina emisji: 22.05

kh