Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 23.10.2020

Janusz Wróblewski: Marek Kondrat stworzył pomnikowe role

Jeden z najlepszych polskich aktorów 18 października skończył 70 lat. To dobry powód, by przyjrzeć się jego karierze.

Posłuchaj
40:20 2020_10_22 PR1_21_10_47_Magazyn_bardzo_filmowy.mp3 Marek Kondrat bohaterem audycji "Magazyn bardzo filmowy" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Marek Kondrat to aktor teatralny i filmowy, lektor, piosenkarz, scenarzysta, reżyser i przedsiębiorca. Urodził się w rodzinie aktorskiej. Jest absolwentem PWST w Warszawie.

Zadebiutował w wieku 11 lat w "Historii żółtej ciżemki" (1961). Przełomem w jego karierze była rola kelnera w eleganckiej restauracji wielkiego hotelu "Pacyfik" w filmie Janusza Majewskiego "Zaklęte rewiry" (1975), za którą otrzymał nagrodę tygodnika "Film" oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za najlepszy debiut.

Scena z filmu "Zaklęte Rewiry". Profil: WFDIF - Studio Filmowe TOR


Wcielił się w kapitana Josepha Conrada-Korzeniowskiego w filmie psychologicznym Andrzeja Wajdy "Smuga cienia" (1976) na motywach powieści Josepha Conrada. Zagrał też postać gefreitra Jana Kani w komedii "C.K. Dezerterzy" (1985) Janusza Majewskiego. To on był tytułowym "Pułkownikiem Kwiatkowskim" w komedii z 1995 roku w reżyserii Kazimierza Kutza.

Widzowie pamiętają też o jego wspaniałych kreacjach Adasia Miauczyńskiego w trzech filmach Marka Koterskiego: "Dom wariatów" (1984), "Dzień świra" (2002) i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006).

Na małym ekranie pojawił się m.in. w roli neurotycznego pana Mareczka w telewizyjnym "Kabareciku Olgi Lipińskiej". W latach 1988-1991 grał jedną z głównych ról w serialu "W labiryncie" w reżyserii Pawła Karpińskiego a w latach 1995-1996 można go było oglądać w policyjnym serialu telewizyjnym "Ekstradycja" (Olgierd Halski).

Występował na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (1972-1973). Można go było zobaczyć na deskach teatrów warszawskich: Dramatycznego (1973-1984, 1987-1988), Instytutu Francuskiego (1984), Nowego (1985-1986), Komedia (1989), Za Dalekim (1990), Ateneum im. Stefana Jaracza (1992-1999) i Powszechnego im. Zygmunta Hübnera (2002).

Nie traktował aktorstwa jako poważnego zajęcia

- Mistrzem Marka Kondrata był Gustaw Holoubek, z którym spotkał się już jako dziecko na planie "Historii żółtej ciżemki" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia krytyk filmowy Janusz Wróblewski.

- Rola w "Smudze cienia" Wajdy przesądziła, w pewnym sensie, o jego wyborach artystycznych i jego wizerunku, do którego przylgnął mundur. Chociaż osobowościowo, charakterem oraz typem urody nie bardzo pasował do człowieka, który poddaje się rygorom wojska, policji, świetnie sobie radził w takim kostiumowym anturażu i wiele takich ról stworzył - grał pułkownika Kwiatkowskiego, szeregowca Kanię, nadkomisarza Halskiego. Ta najważniejsza rola, która odmieniła jego wizerunek, to były "Psy" Władysława Pasikowskiego, w których zagrał bardzo skomplikowaną postać porucznika Olgierda "Olo" Żwirskiego - zauważył.

Ważne w karierze Kondrata było spotkanie z reżyserem Markiem Koterskim. - On miał słabość do postaci Adasia Miauczyńskiego, choć granie tej postaci kosztowało go wiele cierpienia. Po trzykrotnym zagraniu Miauczyńskiego czuł się wyczerpany, zużyty ze środków aktorskich. Czuł, że nie ma nic więcej do powiedzenia - wyjaśnił gość radiowej Jedynki. - To pomnikowe role. Myślę, że będziemy go głównie z tego pamiętać - dodał.

W 2007 roku Kondrat ogłosił zakończenie kariery aktorskiej. - On wielokrotnie tłumaczył, z jakich powodów przyszło mu odejść z zawodu. On nigdy nie traktował aktorstwa jako poważnego zajęcia. Pochodził z rodziny aktorskiej, wychował się w tej atmosferze, ale nigdy jej nie podzielał. Nigdy nie cenił tego fachu tak wysoko, jak tradycja by wymagała - wskazał Wróblewski.

W audycji "Magazyn bardzo filmowy" można posłuchać wypowiedzi Słuchaczy oceniających dorobek Marka Kondrata oraz samego aktora (fragmenty archiwalnych wywiadów Polskiego Radia). 

#MagazynBardzoFilmowy czwartek 21:00-21:30 ☎️ Dzwońcie 🔸 22 645 22 05 🔸 i nagrywajcie swoje wypowiedzi na naszą...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Wtorek, 20 października 2020

Poza tym w audycji:

Na ekranach m.in. "Kwiat szczęścia" (reż. Jessica Hausner) thriller o grupie naukowców, która pracuje nad wyhodowaniem rośliny, która daje opiekunom poczucie szczęścia oraz polskie filmy "Polot" (reż. Michał Wnuk) o determinacji w dążeniu do zrealizowania marzeń i "Czyściec" (reż. Michał Kondrat) o mistyczce Fulli Horak. 

POLOT - oficjalny zwiastun (official trailer). Profil: NEXTFILMPL

Oficjalny zwiastun filmu CZYŚCIEC. Profil: KinoSwiatPL

Opowiedzieliśmy też o ważnych rocznicach i ciekawostkach filmowych. Wspomnieliśmy Wojciecha Pszoniaka (zm. 19 października) i Dariusza Gnatowskiego (zm. 20 października).

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Janusz Wróblewski (krytyk filmowy)

Data emisji: 23.10.2020 

Godzina emisji: 21.10

kk