Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 25.04.2021

Cyfryzacja ośrodków kultury

Już ponad rok ośrodki kulturalne większą część działalności prowadzą zdalnie. Ta sytuacja mobilizuje do wdrażania nowych rozwiązań informatycznych, ale wymaga dodatkowych zakupów lub szkoleń. Stąd zapewne tak duże zainteresowanie kolejnym wydaniem programu grantowego NCK "Konwersja cyfrowa domów kultury".

#lightforbelarus  1200.jpg
Akcja #LightForBelarus, czyli Światło dla Białorusi

W czasie zamknięcia braki techniczne lub finansowe placówek są dotkliwie odczuwalne. Nabór wniosków rozpoczął się 16 kwietnia, a inauguracji towarzyszył briefing kierownictwa narodowego Centrum Kultury. Dyrektor NCK, profesor Rafał Wiśniewski zaznaczał, że program jest otwarty dla wszystkich grup społecznych. - Tak jak otwarta jest przestrzeń internetu i działalność o charakterze kulturalnym. Zapewnił, że Centrum ma zasoby i strukturę, żeby wspomóc domy kultury w szkoleniach i zakupie odpowiedniego sprzętu. Program to 31 milionów złotych.


Posłuchaj
47:30 Jedynka-25-04-2021-spacer-z-kulturą.mp3 Sprzęt i szkolenia dla ośrodków kultury pracujących online (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Kierowniczka Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach przekonywała, że w ostatnim roku zaistniała potrzeba realizacji całkowicie innych zajęć. - Zajęć z grafiki komputerowej, prowadzenie działalności kulturalnej przez radio internetowe, nagrywanie podcastów, czy docieranie z kulturą poprzez media społecznościowe - mówiła. Wszystkie te aktywności są robione za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Dlatego ośrodek chciałby wyposażyć się w sprzęt radiowy i multimedialny, by z udziałem młodzieży działać samodzielnie na polu cyfrowym.

Zastępca dyrektora NCK ds. profesjonalizacji i wsparcia kultury Michał Rydzewski wyjaśnia, że najpierw grantobiorcy przejdą cykl szkoleń, aby potem umieli oszacować swoje zasoby i potrzeby, tak aby zamówić i kupić sprzęt taki, jaki będzie wykorzystywany w kolejnych latach. Będzie można również wnioskować o szkolenia dla personelu w tych dziedzinach, których nie obejmują szkolenia przygotowane przez Centrum.

W audycji także:

Wystawa prac Magdaleny Gross i Geli Seksztajn, dwóch wybitnych artystek polskich pochodzenia żydowskiego, która zorganizowano w stołecznej Kordegardzie. Dostępna jest jedynie online i czeka na otwarcie dla publiczności.

Debata na temat współczesnego patriotyzmu w ramach projektu #BarwyWspólne oraz o świętach narodowych 2 i 3 maja, czyli o Dniu Flagi i 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja.


W piątek 23 kwietna rozpoczęła się druga edycja konkursu na wykonanie piosenki z internetowego śpiewnika NCK zaśpiewajmy.pl. Repertuar został wzbogacony o 34 piosenki.

O płycie "Between Death and Love" ("Między śmiercią a miłością") bas-barytona Tomasza Koniecznego, któremu akompaniuje Lech Napierała. Na tę płytę Konieczny wybrał kompozycje Siergieja Rachmaninowa i Modesta Musorgskiego. Koproducentem płyty jest NCK.

Port Kultury - zapowiedź drugiej edycji cyklu koncertów transmitowanych z barki na Wiśle. Będą bezpłatne i organizowane online przez Narodowe Centrum Kultury. 

Dzień Ziemi, który przypadał 22 kwietnia, w kontekście raportu NCK o postrzeganiu odpadów w kulturze nadmiaru.


belka


***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzili: Joanna Ficińska i Michał Montowski

Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Martyna Podolska, Agata Woźniak 

Data emisji: 25.04.2021 

Godzina emisji: 17.10 

ag