Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Dorota Relidzyńska 03.06.2022

Wiesław Michnikowski. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wiesław Michnikowski - aktor o niesamowitym talencie komediowym, niezapomniany z kreacji m.in. w Kabarecie Starszych Panów, Kabarecie Dudek czy słynnej radiowej audycji "Podwieczorek przy mikrofonie" - niezmiennie śmieszy kolejne pokolenia Polaków. Był aktorem charakterystycznym o niesamowitej sile komicznej, ale jego vis comica podszyta była melancholią.  
Posłuchaj
  • Wiesław Michnikowski, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy – wspomnienie w stulecie urodzin (Magazyn Bardzo Filmowy)
Czytaj także
  • Michnikowski łączył delikatny liryzm z oryginalnym poczuciem humoru - wspomina Erwin Axer.
  • Wiesław Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 w Warszawie.
  • Zagrał w ok. 40 filmach, systematycznie występował w Kabarecie Starszych Panów. Był też gwiazdą słynnej radiowej audycji "Podwieczorek przy mikrofonie". 

- Michnikowski to jeden z nielicznych, bardzo wybitnych aktorów komediowych o bardzo specjalnej wybitej osobowości typu "chaplinowatego", łączący delikatny liryzm z niezmiernie oryginalnym poczuciem humoru. Wszystko to daje mieszankę niepowtarzalną. To bardzo wybitny aktor – wspomina Wiesława Michnikowskiego jego przyjaciel, reżyser Erwin Axer. 

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy

Wiesław Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 roku w Warszawie, przy Pańskiej 100. Przez całe życie był ze stolicą i jej teatrami związany, choć w okresie młodości występował także w wielu teatrach lubelskich. Odszedł w 2017 roku, w wieku 95 lat. Należał do grona wielkich gwiazd polskiej sceny urodzonych przed II wojną światową, obok Barbary Krafftówny czy Ireny Kwiatkowskiej. Zachwycał sztuką aktorską najwyższego kunsztu, wybitnym talentem komediowym, interpretacjami piosenek. Zagrał w ok. 40 filmach, systematycznie występował w Kabarecie Starszych Panów, współpracował również z Polskim Radiem, pojawiając się w audycji "Podwieczorek przy mikrofonie". Vis comica Michnikowskiego podbiła serca widzów, a przy tym miała swój specyficzny styl właściwy dla tego aktora.

Jej Ekscelencja w "Seksmisji", Doktor Paj-Chi-Wo w "Akademii Pana Kleksa"

Występował od 1946 r. w Lublinie i od 1950 r. w Warszawie (Teatr Współczesny, Teatr Polski, Komedia), grając przede wszystkim role komediowe i charakterystyczne. Był gwiazdą kabaretów warszawskich, takich jak Wagabunda czy Dudek. Mieliśmy także okazję oglądać go w wielu filmach, wśród których warto wymienić choćby "Seksmisję" Juliusza Machulskiego 1983 r., gdzie wcielił się w rolę Jej Ekscelencji. Zagrał też w filmach takich jak: "Rififi po sześćdziesiątce", "Gangsterzy i filantropi""Halo szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", "Akademia Pana Kleksa""Skutki noszenia kapelusza w maju", "Hydrozagadka""Żona dla Australijczyka""Upał". Pojawił się też w serialach "Czterej pancerni i pies", "Wojna domowa""Na dobre i na złe".

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadził: Michał Montowski 

Data emisji: 02.06.2022 

Godzina emisji: 23.09

PAP/djr