Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Ewa Dryhusz 10.02.2012

"Być potężnym to tak samo, jak być damą"

Margaret Thatcher z pewnością była pierwszą damą brytyjskiej polityki. Jej filmowa biografia właśnie wchodzi na ekrany kin.
Kadr z filmu Żelazna damaKadr z filmu "Żelazna dama"Fot. materiały promocyjne
Posłuchaj
  • Margaret Thatcher: Być potężnym to tak samo, jak być damą
Czytaj także

Margaret Thatcher dla jednych nieugięta, dla innych bezduszna, bezpośrednia albo obcesowa, dla jeszcze innych skuteczna lub bardzo okrutna. Była premier Wielkiej Brytanii do historii przeszła jako kobieta sprawująca władzę twardą ręką. – Uważana za bezwzględnego polityka, nieliczącego się ze zdaniem innych – mówi w radiowej Jedynce politolog Piotr Wawrzyk. I rzeczywiście wielu o byłej pani premier mówi jako o mieszance kobiecego uroku i żelaznej woli, ale równie wielu Brytyjczyków wciąż krytycznie ocenia jej rządy. Margaret Thatcher stała na czele brytyjskiego rządu 11 lat, trzy razy z rzędu wygrywając wybory.

Eksperci są zgodni – lista jej zasług jest długa: pokonała wszechmocne na Wyspach związki zawodowe, które hamowały powstanie nowoczesnego państwa, rozbiła górniczy strajk, który mógł doprowadzić Wielką Brytanię do katastrofy. Pomógł jej w tym silny charakter i konsekwencja w działaniu. Sprywatyzowała całe sektory gospodarki od energetyki po wodociągi. Żaden brytyjski premier nie budził tak skrajnych emocji. Określenie "żelazna dama", które nadała jej rosyjska gazeta, przypadło pani premier do gustu.

– Przez swoją torebkę, fryzurę, głos, zachowanie była symbolem Wielkiej Brytanii – ocenia Kacper Rękawek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jednakże długą listę zasług równoważy rejestr błędów. Margaret Thatcher byłą zdeklarowaną przeciwniczką zjednoczenia Niemiec, wielu rodaków nigdy nie zapomni, że posłała na bezrobocie miliony Brytyjczyków, albo że miała słabość do chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta.

(ed)