Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Mendyk 27.07.2012

Wysocki z Kaczmarskim w Górach Stołowych!

Twórczość rosyjskiego barda nie traci na aktualności, a wręcz przeżywa renesans. W sobotę zapraszamy na II Spotkanie "Wołodia pod Szczelińcem". Zabrzmią też piosenki Jacka Kaczmarskiego.
Plakat II Spotkania Wołodia pod SzczelińcemPlakat II Spotkania "Wołodia pod Szczelińcem"materiały promocyjne

"Wołodia pod Szczelińcem” to pierwsza, cykliczna (odbywająca się po raz drugi) impreza muzyczna w Polsce poświęconą twórczości Włodzimierza Wysockiego. Jej inicjator i dyrektor artystyczny Janusz Kasprowicz chciał, by nie odbywała się ona w miejscu popularnym, dużym mieście, czy znanym kurorcie. - Może dlatego, żeby na festiwalu nie znalazła się przypadkowa publiczność, ale prawdziwi miłośnicy twórczości Wysockiego - mówił Kasprowicz w "Muzycznej Jedynce", pomtysłodawca i dyrektor artystyczny.. Wybrał małą wioskę u podnóża Gór Stołowych - Gajów położonej miedzy Radkowem i Tłumaczowem niedaleko Kłodzka. Dojechać tam można jadąc drogą do Kudowy Zdroju. Są drogowskazy.

Gajów liczy około 50 mieszkańców, a zimą dymy z kominów unoszą się tu z zaledwie 10 gospodarstw. Rozpościera się z niego widok na całe pasmo Gór Stołowych i Masyw Śnieżnika. Gajów leży poza głównymi szlakami turystycznymi, ale jest wspaniałą bazą wypadową do pobliskich atrakcji turystycznych: Szczelińca, Wambierzyc, Polanicy, Kudowy i Dusznik Zdroju

W tak pięknych okolicznościach w sobotę 28 lipca z dorobkiem Włodzimierza Wysockiego zmierzą się: Projekt Volodia, Evgen Malinowski, Michał Konstrat, Triada Poetica oraz Antek Kamiński. Całość poprowadzi, podobnie jak w ubiegłym roku, wrocławski aktor i konferansjer - Stanisław Wolski.- W tym roku wzbogacany festiwal o twórczość Jacka Kaczmarskiego - mówi Janusz Kasprowicz. Oficjalne otwarcie tego wydarzenia o godz. 16:00. Wstęp wolny.
Słuchaj kanału "Rosja Niepokorna" na moje.polskieradio.pl.

Okazuje się, że pieśni "Wołodii" pozostają nad Wisłą niewyczerpanym źródłem inspiracji dla ludzi teatru i muzyki, przedstawicieli bardzo różnych pokoleń. Regularnie wykonują je, takie znakomitości, jak Alosza Awdiejew, Marian Opania, Maciej Maleńczuk, Mirosław Baka, czy zespół Raz Dwa Trzy - ci artyści staną się gośćmi kolejnych edycji Spotkań z Twórczością Włodzimierza Wysockiego.

Źródłem niesłabnącego zainteresowania spuścizną rosyjskiego barda mogą być już jej monumentalne rozmiary. - On napisał prawie 700 piosenek, a umarł w wieku 40 lat, więc były lata, kiedy pisał po sto piosenek! Musiał pisać i poprawiać bez przerwy! - nie krył zachwytu Maciej Maleńczuk w jednym z wywiadów promujących jego bestsellerową płytę pod wiele mówiącym tytułem "Wysocki Maleńczuka".

Bogactwo dorobku "Wołodii" ma jednak przede wszystkim wymiar jakościowy, wbrew stereotypowi pieśniarza tylko i wyłącznie "politycznego". - Owszem, „chowałem się" na Wysockim, przybliżył mi go Młynarski swoimi przekładami w latach 70. Ale to były głównie te piosenki „sportowe" i słuchając ich, pękałem ze śmiechu. Wydawał mi się wtedy jednym z najśmieszniejszych poetów - wspominał Maleńczuk. - Jego tragizm dotarł do mnie dużo później...

- Wybitny talent poetycki i reporterski w jednej osobie - podsumował z kolei fenomen Włodzimierza Wysockiego przywoływany już Wojciech Młynarski w specjalnej audycji dla Programu Drugiego Polskiego Radia . Faktycznie poezja "Wołodii" łączyła w sobie buntowniczą zadziorność z aktorską pewnością interpretacji, podwórkową swadę z językowym wyrafinowaniem zakorzenionym w wielkich tradycjach literatury rosyjskiej.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostawała też wyjątkowa sceniczna charyzma pieśniarza. - To był wielki aktor, ale wielkich aktorów widziałem w życiu wielu. A takiego pieśniarza już nigdy wcześniej, ani nigdy później nie spotkałem - zadeklarował na radiowej antenie Daniel Olbrychski .

Artystyczna tajemnica Wysockiego bez wątpienia wyrasta z jego nietuzinkowej osobowości, ukształtowanej przez trudną biografię. Był potomkiem inteligenckiej rodziny, ale wychowała go wojenna zawierucha oraz podejrzane moskiewskie zaułki. Miał zostać inżynierem, ale ostatecznie - wbrew rodzinie - postanowił zrealizować swoje największe marzenie, którym było aktorstwo. Tylko po to, by przejść do historii muzyki oraz literatury jako jeden z najwybitniejszych pieśniarzy naszych czasów.

Życie i twórczość Wysockiego postrzegać można jako drogę utkaną ze sprzeczności jego nadwrażliwej osobowości albo jako owoc szczególnej epoki w politycznych dziejach Rosji oraz świata. Tak na prawdę "Wołodia" był jednak przede wszystkim ucieleśnieniem tęsknoty - często zgubnej i tragicznej - za osobistą wolnością oraz prawdą. I stąd wynika chyba uniwersalny, intrygujący, pomimo upływu dekad, smak jego twórczości.

O tym, jak dziś brzmieć mogą pieśni Włodzimierza Wysockiego, przekonacie się Państwo, odwiedzając 28 lipca Gajowo koło Radkowa. Patronem medialnym I Spotkania z Twórczością Włodzimierza Wysockiego "Wołodia pod Szczelińcem" jest portal www.polskieradio.pl.

Natomiast historycznych nagrań wybitnego barda posłuchać można już dziś w naszym specjalnym kanale internetowym "Rosja Niepokorna" . Zebraliśmy w nim 600 utworów takich autorów, jak Dina Vierny, Bułat Okudżawa, Aleksander Malinin, Aleksander Rozenbaum oraz, last but not least , Włodzimierz Wysocki.