Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 29.09.2012

Co wspólnego mają Grubson i Jackson?

"Thriller” Michaela Jacksona był teledyskiem przełomowym, bo dzięki gigantycznemu budżetowi powstał raczej krótki horror niż obrazek do piosenki. Czyje wideoklipy dzisiaj są najpopularniejsze i co kryje się za ich sukcesem?
Kadr z teledysku Thriller Michaela JacksonaKadr z teledysku "Thriller" Michaela Jacksona youtube.com
Posłuchaj
  • Maja Bobrowska o tym, jakie klipy są najpopularniejsze w sieci
  • Jarosław Szubrycht o najważniejszych klipach w historii muzyki
Czytaj także

Marcin Żukowski z portalu Media2.pl mówi, że według badań silny kontakt odbiorcy z filmem w sieci trwa tylko około 5 sekund. - Dlatego film w sieci musi mieć początek jak u Hitchcocka. Musi być szok i napięcie, które zwróci uwagę - tłumaczy Marcin Żukowski.

Tak zdecydowanie było z przełomowym, a dziś już mocno wiekowym "Thrillerem” Michaela Jacksona. - Tam fabularyzacja poszła znacznie dalej, niż działo się to wcześniej. To był film o niespotykanym budżecie. Co więcej: był długi. Piosenka musi być krótka, żeby zagrało ją radio, ale teledysk już niekoniecznie. "Thriller" był znacznie dłuższy, rozbudowany i robił wrażenie - mówił w radiowej Jedynce dziennikarz muzyczny Jarosław Szubrycht.

Dzięki temu Jackson wspiął się na sam szczyt światowej popularności, podobnie jak Madonna. - Do tego grona można dołączyć George'a Michaela i Nirvanę. To były początki telewizji MTV, która zmieniła wszystko. Wtedy gwiazdą zostawało się w 24 godziny - mówił Szubrycht.

Dziś teledyski powstają głównie z myślą o internecie. Ale gusta internautów są często nieodgadnione. I tak wśród polskich artystów triumfy w sieci świeci GrubSon. - On działa poza głównymi mediami, a jest najpopularniejszy. Nie może się z nimi mierzyć Brodka, która ma dosyć oryginalne klipy, ani Edyta Górniak, która ma przeogromne budżety, ani też Doda - mówi szef muzyczny radiowej Jedynki Zbigniew Zegler.

Natomiast absolutny top światowy to Bruno Mars, Lana del Rey i Adele. - A także nieśmiertelne gwiazdy, jak Amy Winehouse czy Michael Jackson –-dodaje Zbigniew Zegler.

Zdarzają się też przypadki karier wyjątkowo zaskakujących. Jak w przypadku koreańskiego muzyka PSY, który swoim teledyskiem do piosenki "Gangnam Style” wywołał globalny szał na ten bardzo charakterystyczny rodzaj tańca, czy raczej zabawy. Internauci masowo kręcą swoje wersje i publikują w sieci.

Skąd bierze się taka nieprzewidywalna popularność? Kamil Śmiałkowski, badacz kultury popularnej, tłumaczy, że kiedy ktoś o czymś mówi, inni chcą to zobaczyć, żeby móc uczestniczyć w dyskusji i mieć swoje zdanie. - Internet temu sprzyja. A jak popularność przekroczy pewien poziom krytyczny, to później idzie już lawinowo –- dodaje Śmiałkowski.

O przełomowych teledyskach, trudnych początkach wideoklipów i najpopularniejszych nagraniach słuchaj w rozmowach z gośćmi radiowej Jedynki.

ei