Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 08.11.2012

Reportażyści nagrodzeni. Bo oni "są jak żubry"

Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Mariusz Kamiński z Radia Lublin oraz Bartosz Panek z radiowej Dwójki – to najlepsi reportażyści nagrodzeni w konkursach Polskiego Radia.
Nagrodzeni radiowi reportażyści i dokumentaliści z prezesem Polskiego Radia Andrzejem Siezieniewskim (drugi od prawej) oraz z członkami KRRiT - Krzysztofem Luftem i Sławomirem Rogowskim.Nagrodzeni radiowi reportażyści i dokumentaliści z prezesem Polskiego Radia Andrzejem Siezieniewskim (drugi od prawej) oraz z członkami KRRiT - Krzysztofem Luftem i Sławomirem Rogowskim.Andzej Szozda

To właśnie ci twórcy zdobyli najważniejsze laury w konkursach Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Grand Prix Prezesa Polskiego Radia oraz w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory.
Grand Prix KRRiT przyznano Hannie i Adamowi Bogoryja Zakrzewskim, autorom reportażu "Nic się nie stało”. Przedstawili oni historię niewinnego człowieka, który przez błędny wyrok sądu spędził 12 lat w aresztanckiej celi. – Kiedy przeczytam o tym mężczyźnie w gazecie pomyślałam, że to niewiarygodne. Pomyślałam, że życie mu się zawaliło i zastanowiło mnie, jak można się po czymś takim podnieść – powiedziała nagrodzona autorka reportażu.

>> Posłuchaj radiowych reportaży w serwisie moje.polskieradio.pl >>>
Grand Prix Prezesa Polskiego Radia zdobył Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za dokument pt. "Przypadek Edwarda Margola". Autor przyznał, że na temat trafił przypadkiem, dzięki kobiecie, która zgłosiła się do radia ze swoja historią rodzinną.
W Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory decyzją jury oraz głosami publiczności, nagrodę główną przyznano Bartoszowi Pankowi z Programu 2 Polskiego Radia, autorowi reportażu "Mocarze, wadliwe egzemplarze”.

Dzięki Polskiemu Radiu gatunek ten może się rozwijać

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski podkreśla, że reportaż to bardzo ważna część życia radiowego. – Dzięki Polskiemu Radiu gatunek ten może się rozwijać i święcić triumfy. Reportaż jest częścią radia i nie ma radia misyjnego bez reportażu – powiedział Andrzej Siezieniewski.
Irena Piłatowska, redaktor naczelna Studia Reportażu Polskiego Radia porównuje tymczasem autorów reportaży do… żubrów. Dlaczego? – Jest nas mało, a żubry się chroni. Reportażyści są takim gatunkiem, który naprawdę należy chronić – dodaje Irena Piłatowska.

Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia a jednocześnie największa w polskim radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od kilkunastu lat obecne jest na wszystkich antenach Polskiego Radia. Niemal każdego dnia docieramy do setek tysięcy słuchaczy Jedynki, Trójki i Czwórki. Więcej informacji i reportaży znajdziesz tu.
Więcej informacji o nagrodzonych w materiale Krzysztofa Horwata.
ei