Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 19.02.2013

Zwiedzanie Warszawy szlakiem "Bejbi blues” i "Drogówki"

Nietypowe, nieszablonowe, tematyczne trasy zwiedzania zdobywają coraz większą popularność w wielkich miastach. Przewodnicy grupy "Warsoff" pokazują Warszawę śladami PRL, różnych wyznań, znanych warszawianek, plenerów filmowych, czy też tropem przedwojennego półświatka.
Kadr z filmu Bejbi bluesKadr z filmu "Bejbi blues"Kino Świat/mat.prom.
Posłuchaj
  • Alternatywne zwiedzanie Warszawy
Czytaj także

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik prowadziła m.in. wycieczkę po najbrzydszych budynkach stolicy, czyli spacer śladami warszawskich "gargameli". - To była wycieczka na zamówienie, pomysł studentów, którzy organizowali przegląd nietypowych filmów. Chodziło o kicz w Warszawie – opowiadała przewodniczka miejska w "Rozdrożach kultury".

Propozycje grupy "Warsoff" zdobywają popularność zarówno wśród przyjezdnych, jak i wśród warszawiaków. – Na przykład trasy filmowe. A oprowadzamy, aż po plenerach sięgających czasów Eugeniusza Bodo, ale też np. śladami filmowymi z "Bejbi blues" czy z "Drogówki" – dodała Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, która specjalizuje się w prawobrzeżnej części stolicy.

Ekspertem od strony prawej lewej jest Michał Fijka, organizator m.in. serii spacerów "Co Ty wiesz o Ursynowie". - Byłem bardzo zaskoczony tym, jak wzrastała ich popularność. Ostatnie spacery gromadziły blisko 50-osobowe grupy. I co ciekawe, nawet mieszkańcy Ursynowa byli zaskoczeni tym, jakie tam są zabytki – opowiadał gość radiowej Jedynki.

Wycieczki tematyczne przechodzą też m.in. przez budynek, w którym mieści się warszawski Teatr Kamienica. – Mają one związek z serialem "Czas honoru", albo ze śladami działalności Ireny Sendlerowej – opowiadał Andrzej Leśniewski z Teatru Kamienica.

Na czym polega zwiedzanie w rytm sztuki, jaki los spotkał aniołki, które miały promować warszawską Pragę, jakie będą nowe propozycje spacerów przewodników z "Warsoff" i jaki budynek zyskał miano najbrzydszego w stolicy? Między innymi o tym można usłyszeć w nagraniu audycji. Zapraszamy.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

ei