Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 30.04.2013

Alexandra Szacka: czuję się Polką

- Moje życie zupełnie inaczej potoczyłoby się gdybym tutaj została. Czy byłabym szczęśliwsza? Tego nie można już sprawdzić - przyznała w radiowej Jedynce Alexandra Szacka.
Kadr z filmu Mieszkanie. Reż. Arnon Goldfinger.  Izrael, Niemcy, 2011Kadr z filmu "Mieszkanie". Reż. Arnon Goldfinger. Izrael, Niemcy, 2011mat. promocyjne
Posłuchaj
  • Alexandra Szacka: czuję się Polką (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Czytaj także

Alexandra Szacka jest kanadyjską dziennikarka. Na zakończonym w niedzielę festiwalu filmowym "Żydowskie Motywy” byłą członkinią jury, które przyznało Grand Prix - Złotego Warszawskiego Feniksa - izraelsko-niemiecki dokumentowi "Mieszkanie". Porządkując mieszkanie po zmarłej babci w Tel Awiwie żydowska rodzina odkrywa, że babcia i dziadek przyjaźnili się z esesmanem.

Szacka wyjechała z Polski z rodzicami w 1968 roku. Miała wtedy 15 lat. Przyznała, że pochodzi z rodziny niereligijnej, gdzie "żydostwo nie miało wielkiej zawartości”. Wyjazd wspomina jednak tragicznie. - Poznałam wtedy mojego pierwszego chłopaka i najbliższych przyjaciół, którzy dzięki Bogu pozostali nimi do dziś. To był szok. Nie chciałam wyjeżdżać. Były płacze, niekończące się rozmowy. Polska to był mój kraj – powiedziała Szacka.

Jej rodzice nie chcieli jednak jechać do Izraela. – Nie czuli się na tyle związani z tym krajem żeby jeszcze dzieci do wojska posyłać - powiedziała. Najpierw trafili do Francji, potem do Kanady.

Szacka uważa, że nadal jest bardzo mocno związana z Polską. Przyjeżdża do kraju jako dziennikarka. Była m.in. na obchodach rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. – Przyjeżdżam do Polski niezupełnie jako do swojego kraju. Dużo rzeczy tutaj nie rozumiem. Ale zawsze jest przyjemnie, jak moi przyjaciele przyznają, że mówię po polsku tak dobrze jakbym nigdy nie wyjechała – powiedziała. Przyznała, że jej dzieci, które mają ojca Kanadyjczyka, nie mówią po polsku. – Nie mają dostępu do dużej części mojego życia, duszy i wrażliwości. To jest dla mnie ciężkie – dodała Szacka.

Zobacz serwis portalu polskieradio.pl: getto warszawskie >>>

Jej zdaniem sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku. Jako przykład podała Festiwal Filmów Żydowskich. - Jacy ludzie otwarci tu przychodzą, interesują się wszystkim. My jeździmy na festiwale żydowskie i tam są sami Żydzi. A tutaj przychodzą Polacy i są zainteresowani tymi kwestiami. Na prawdę wspaniali ludzie i wspaniały kraj - podsumowała Szacka.

Posłuchaj rozmowy Joanny Sławińskiej z Aleksandrą Szacką.

tj