Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 03.07.2013

Los Orfeusza: poeci muszą przerobić tę lekcję

- Jest dziś tendencja, by powiedzieć, że poezja niczego nie wyraża, że dotyczy tylko samej siebie. Nie można jednak zabłysnąć bez poczucia, że są sprawy, które ludzi dręczą, ciekawią - podkreśla juror Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Tomasz Burek.
Orfeusz i Eurydyka, obraz Frederica Leightona. Obecnie w zbiorach Leighton House Museum"Orfeusz i Eurydyka", obraz Frederica Leightona. Obecnie w zbiorach Leighton House MuseumWikimedia Commons/domena publiczna
Posłuchaj
  • O kondycji polskiej poezji i Nagrodzie Poetyckiej Orfeusz z jurami i poetami rozmawia Michał Montowski (Rozdroża kultury/Jedynka)
Czytaj także

Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku została przyznana po raz drugi. Patronem medialnym nagrody jest radiowa Jedynka.

ORFEUSZ przyznany została w dwóch kategoriach: Orfeusza za najlepszy tom roku otrzymał Jan Polkowski "Głosy", a Orfeusza mazurskiego – za najlepszy tom roku napisany przez twórcę z Polski północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, Podlasie) - otrzymał Kazimierz Brakoniecki za tom "Chiazma".

Polkowski i Brakoniecki laureatami Nagrody Poetyckiej Orfeusz >>>

- Orfeusz to wzór śpiewaka, który poezję traktuje niesłychanie poważnie. Stał się symbolem zejścia do piekieł, nie tylko za ukochaną kobietą, ale w ogóle w ciemne, trudne obszary świata, człowieczeństwa. W Nagrodzie bardziej myślimy o Orfeuszu, ale Gałczyński tu pasuje, jest postacią dramatyczną - mówił o Nagrodzie Poetyckiej mówi Tomasz Burek, wybitny krytyk literacki, członek jury nagrody w minionym i obecnym roku.

Kultura w Jedynce >>

Jak przebiega wybór najlepszych polskich tomów poetyckich roku? Jaka jest kondycja najnowszej poezji polskiej? Dlaczego oddzielnie przyznawany jest Orfeusz mazurski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Michała Montowskiego, w której uczestniczył także finalista konkursu, autor tomu "Festyn"- Jerzy Górzański.

(asz)