Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 12.03.2014

Szef NATO: rosyjskie wojska muszą wrócić do baz

- Na Ukrainę powinni pojechać międzynarodowi obserwatorzy, a między Rosją i Ukrainą powinno dojść do bezpośrednich negocjacji - powiedział w radiowej Jedynce Anders Fogh Rasmussen, Sekretarz Generalny NATO.
Anders Fogh Rasmussen, Sekretarz Generalny NATOAnders Fogh Rasmussen, Sekretarz Generalny NATOPAP/EPA/JULIEN WARNAND
Posłuchaj
  • Anders Fogh Rasmussen o sytuacji na Ukrainie i roli Polski w NATO (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Polska 15 lat w NATO i zmiany w polskim wojsku - relacja Ewy Kwaśnik (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Dla Andersa Fogh Rasmussena jasne jest, że w obecnej sytuacji Polska musi polegać na sojusznikach bardziej niż kiedykolwiek. - Myślę, że jest to jasne dla wszystkich, zwłaszcza po tym, co zobaczyliśmy na Ukrainie, a w szczególności na Krymie. To jest istota bycia członkiem wojskowego sojuszu, silnego wspólnego systemu obrony - powiedział w rozmowie z korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.

Wzmocnienie misji patrolowania przestrzeni powietrznej pokazuje z jednej strony determinację, by zapewnić bezpieczeństwo członkom Sojuszu, a z drugiej chęć wsparcia Ukrainy. - Pomożemy jej rozwijać silniejszą, nowocześnejszą obronę poprzez ćwiczenia, szkolenia, reformę jej systemu obrony i uczestnictwo w natowskich programach - powiedział Rasmussen.

Jego zdaniem rosyjska inwazja na Krymie przypomina, że "istnieją zagrożenia w pobliżu naszych granic w Europie". - Obecnie Sojusz jest silniejszy niż kiedykolwiek Jesteśmy przygotowani na wszelką ewentualność, na nieoczekiwane sytuacje - powiedział Sekretarz Generalny NATO.

Anders Fogh Rasmussen nie wyklucza, że na kwietniowym spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu mogą podjąć decyzję o zamrożeniu stosunków na linii NATO-Rosja.
Dzisiaj mija dokładnie 15 lat od wstąpienia Polski do NATO. 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri ówczesny minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek podpisał Protokół Akcesyjny Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego.

- To był historyczny moment, kiedy Polska wchodziła do Sojuszu i od tego czasu można dostrzec znaczący i wartościowy polski wkład w rozwój Paktu i najważniejsze misje natowskie - powiedział Anders Fogh Rasmussen w radiowej Jedynce. Dodał, że drzwi NATO pozostają otwarte dla europejskich krajów, które spełnią niezbędne kryteria.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/ag)