Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 19.03.2014

Donald Tusk: nie ma zgody na agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy

- Silna i wolna Ukraina to jeden filarów naszego bezpieczeństwa - mówił w radiowo-telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. Szef rządu ocenił, że nadszedł ważny moment w relacjach polsko-ukraińskich.
- Silna i wolna Ukraina to jeden filarów naszego bezpieczeństwa - mówił w radiowo-telewizyjnym wystąpieniu premier Donald Tusk- Silna i wolna Ukraina to jeden filarów naszego bezpieczeństwa - mówił w radiowo-telewizyjnym wystąpieniu premier Donald TuskPAP/Radek Pietruszka

Według Donalda Tuska, Polska dziś jest silnym, bezpiecznym i dojrzałym państwem. Jak ocenił, to wynik wysiłku podejmowanego przez miliony Polaków w minionych 25 latach. - Kiedy dziś porównujemy naszą sytuację z sytuacją Ukrainy, a startowaliśmy 25 lat temu z podobnego pułapu, widać wyraźnie, że warto było. Warto było podejmować ten wielki wysiłek reformowania państwa - podkreślił.

Premier wymienił trzy podstawowe filary bezpieczeństwa naszego kraju. Pierwszy to stabilna gospodarka, coraz większa niezależność energetyczna oraz stabilne finanse i waluta. Premier tłumaczył, że jest to zasługa reform rozpoczętych w 1989 roku, których Ukraina zaniechała.

Kryzys ukraiński: serwis specjalny >>>

- Drugi filar to pozycja Polski w Europie. Obecność naszego kraju w NATO i Unii Europejskiej daje nam elementarne poczucie bezpieczeństwa oraz wpływ na politykę państwa zachodnich - mówił premier. Szef rządu podkreślił, że zdecydowana i rozsądna polityka Polski doprowadziła do zainteresowania Unii Europejskiej Wschodem. Konsekwencją tego będzie podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Ma się to stać w najbliższy piątek.

"Pomoc Ukrainie to inwestycja w nasze bezpieczeństwo"

- Polska, Polacy potrzebują także bezpiecznej rozwijającej się demokratycznej Ukrainy - powiedział. Dlatego, jak dodał, tak ważna jest pomoc Ukrainie, bo jest ona "inwestycją w nasze bezpieczeństwo".

Według Tuska, trzeci filar to obecność w NATO i bliska współpraca z USA w sprawach bezpieczeństwa. Donald Tusk przypomniał wtorkową wizytę w Warszawie wiceprezydenta Joe Bidena. W czasie, gdy amerykański polityk był w Warszawie, na Kremlu prezydent Putin ogłaszał decyzje o przyłączeniu Krymu do Rosji.

- W dniu, w którym świat stanął przed wizją zdarzeń naprawdę dramatycznych, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych tu w Warszawie potwierdził gwarancję bezpieczeństwa dla Polski ze strony Stanów Zjednoczonych. Potwierdził to w sposób mocny i jednoznaczny - powiedział Tusk.

(źródło: TVN24/x-news)

Orędzie Putina>>>

Szef rządu podkreślił, że bezpieczeństwo gwarantowane przez układy międzynarodowe to oprócz dobrze wyszkolonej polskiej armii ważny element międzynarodowego bezpieczeństwa.

Zdaniem premiera, czwartym filarem polskiego bezpieczeństwa powinna być silna i wolna Ukraina.  Tusk przypomniał, że ta myśl towarzyszy polskiej polityce od dziesięcioleci. Dlatego podziękował wszystkim za pomoc udzielaną obywatelom Ukrainy. - To także ważny moment w relacjach z Ukrainą - wyraził nadzieję Donald Tusk. Jego zdaniem, jest szansa na historyczne pojednanie i zasypanie podziałów, tak jak w przeszłości udało się to w relacjach niemiecko-francuskich i niemiecko-polskich.

Tusk: na Krymie realizuje się czarny scenariusz>>>

- Dzisiaj w chwili krytycznej nie musimy stawiać młodym Polakom tego dramatycznego i znanego z przeszłości pytania: "bić się czy nie bić". Nie musimy stawiać pytania, czy warto umierać za ojczyznę, bo dzisiaj wiemy, że nasze pokolenie, a przede wszystkim pokolenie naszych dzieci i wnuków może dla ojczyzny pracować - powiedział. I po chwili dodał: - Chcemy, żeby tragiczne doświadczenia pokolenia naszych rodziców nie stały się udziałem i - zapewniam was - nie staną się udziałem dzisiejszy pokoleń.

"Polska znaczy wolność!"

Według niego, Polska ma prawo czuć się pełnoprawnym członkiem struktur zachodnich. Dotyczy to zarówno współpracy w ramach Unii Europejskiej, jak i w NATO. - Jeżeli dzisiaj w NATO czujemy się pełnoprawnym członkiem, który ma prawo do gwarancji bezpieczeństwa, to także dlatego, że nasi żołnierze przez lata obecności w NATO i współpracy ze Stanami Zjednoczonymi potrafili także narażać swoje zdrowie i życie na misjach zagranicznych - mówił.

Swoje wystąpienie szef rządu zakończył słowami: - Polska znaczy wolność.

W czwartek w  Brukseli odbędzie się szczyt przywódców UE. Jednym z tematów obrad ma być sytuacja na Ukrainie. Polski rząd od dawna zgłasza postulat wprowadzenia surowych sankcji na Moskwę za jej działania na Krymie. Kary wymierzone dotychczas przez Brukselę miały charakter symboliczny. Unia Europejska zawiesiła negocjacje z Rosją w sprawie zniesienia wiz i umowy o partnerstwie. Warszawa chciałaby też zmiany zasad zakupu gazu od Rosji.

Premier Tusk proponuje, by wprowadzić zasadę wspólnego zakup gazu przez całą Unię Europejską. Tak zakupiony surowiec Unia dopiero potem dzieliłaby na kraje członkowskie.

Zdaniem premiera, klienta kupującego takie ilości gazu, trudno byłoby zlekceważyć. Donald Tusk uważa, że Polska w sytuacji potencjalnego zagrożenia dostaw ze Wschodu poradzi sobie także z ropą naftową. Szef rządu mówił, że dzięki terminalowi naftowemu w Gdańsku będziemy mogli przestawić się całkowicie na ropę pobieraną z Morza Bałtyckiego.

IAR/PAP/asop

''