Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Beata Krowicka 20.03.2014

Profesor UJ: uniwersytety wpadły w pułapkę korporacyjnego myślenia

Według profesora Piotra Sztompki, szefa rady programowej Kongresu Kultury Akademickiej, uniwersytety powinny mieć inne cele niż szkoły zawodowe.
Dziedziniec Collegium Maius UJDziedziniec Collegium Maius UJCancre/Licencja CC/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Profesor UJ Piotr Sztompka o sytuacji polskich uniwersytetów (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

W czwartek rozpoczął się w Krakowie Kongres Kultury Akademickiej, odbywający się pod hasłem "Idea Uniwersytetu - Reaktywacja". Jego celem jest otwarcie dyskusji nad stanem środowiska akademickiego XXI wieku.

Profesor UJ Piotr Sztompka, szef rady programowej Kongresu uważa, że choć środowisko odbiera pewne złe sygnały, to nie można mówić, że idea uniwersytetu zginęła. - Ona uległa jedynie pewnej erozji na skutek inwazji innego sposobu myślenia, tego który obowiązuje dzisiaj w szerokim świecie, opartego na sprawach komercji, na liczeniu, na mierzeniu, na szukaniu efektywności. Niebezpieczeństwo polega na tym, że uniwersytet, który winien być czymś innym niż inne instytucje, wpadł w pułapkę myślenia korporacyjnego, biurokratycznego, przemysłowego - wyjaśnił w radiowej Jedynce.

Dodał, że kiedyś uniwersytet był "świątynią wiedzy", a teraz jest "przedsiębiorstwem do przerobu studentów".

Jak podkreślił prof. Sztompka, to stanowi zagrożenie dla celów uniwersytetu, który powinien się odróżniać od szkolnictwa zawodowego. - Uniwersytety miały kształcić światłych obywateli - wyjaśnił gość radiowej Jedynki.

Zaznaczył, że dziś łatwo wszelkie informacje znaleźć w internecie, ale nie znajdziemy tam innowacji, wyobraźni i rozumu. - Te wszystkie właściwości odróżniają tego, kto składa iPada z chińskich części od tego, kto jest w stanie wymyślić iPada - mówił w magazynie "Z kraju i ze świata".

Zdaniem profesora Sztompki bardzo trafny jest postulat środowisk naukowych, by drugi kierunek studiów był bezpłatny dla wszystkich studentów. - Tam naprawdę są ludzie, którym na czymś zależy. Którzy chcą uzyskać maksimum wiedzy. Wiedzy szerokiej, nie tej ograniczonej tylko do ich wąskiej specjalności - podkreślił gość Jedynki.

W Kongresie Kultury Akademickiej udział bierze minister nauki, prof. Lena Kolarska-Bobińska. Obecni są także m.in. przedstawiciele samorządów. Zdaniem prof. Sztompki, jest to dobra okazja, by środowisko akademickie zwróciło uwagę na problemy uniwersytetów i wywarło wpływ na osoby decyzyjne.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

bk/ag