Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 26.03.2014

Wicedyrektor Lasów Państwowych: to nieprawda, że w Polsce ubywa lasów

- Gdzieś w społeczeństwie została ukuta taka teza. To nieprawda. Corocznie przybywa lasów. Nawet lasy, które zostały poświęcone pod autostrady czy drogi szybkiego ruchu to mały ułamek tego, ile się rocznie zalesia - mówił w radiowej Jedynce Jan Szramka.
Wicedyrektor Lasów Państwowych Jan SzramkaWicedyrektor Lasów Państwowych Jan SzramkaJacek Konecki/PR
Posłuchaj
  • Jan Szramka o jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Czy Lasy Państwowe zostaną sprywatyzowane? - materiał Mariusza Filara (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych odniósł się w ten sposób do niedawno przeprowadzonych badań opinii publicznej, które wykazały, że ponad połowa respondentów twierdzi, że lasów w Polsce ubywa. - W 2013 roku zalesiliśmy 5 tys. hektarów, a wylesione zostało 600 hektarów. W Lasach Państwowych jest tego mniej, bo w tej chwili nie otrzymujemy już gruntów z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i zalesiamy własne grunty, które kiedyś były użytkowane rolniczo. To około 600 hektarów rocznie. Był czas, gdy zalesiliśmy dużo, dużo więcej. Lasów w Polsce nie ubywa, a wręcz przybywa - podkreślał Jan Szramka.

Gość "Sygnałów dnia" wyliczał, że lasy zajmują niemal 1/3 powierzchni Polski. - Po wojnie zaczynaliśmy od 21 procentowej lesistości, a dziś osiągamy prawie 30 procent. Gdybyśmy odliczyli powierzchnię jezior, tak jak robią to w niektórych krajach, zalesienie w Polsce wyniosłoby 30,5 procent - stwierdził wicedyrektor Lasów Państwowych.

Lasy Państwowe zajmują powierzchnię prawie 8 mln hektarów. Jak wyjaśnił Jan Szramka, jego organizacja jest zarządcą, a nie właścicielem tych terenów. - To są grunty Skarbu Państwa, którymi zarządzają Lasy Państwowe. Tak jest od 1992 roku, kiedy weszła w życie nowa ustawa o lasach, która obowiązuje do dziś - powiedział zastępca dyrektora generalnego LP.

Kluby PO i PSL złożyły w Sejmie projekt zmian w Konstytucji uniemożliwiający prywatyzację Lasów Państwowych. Zdaniem Jana Szramki, to dobry pomysł. - Wprawdzie ostatnio nie słyszałem, żeby jakikolwiek klub czy partia chciały Lasy Państwowe sprywatyzować. Jednak jeśli w Konstytucji będzie zapisane, że lasy nie mają być inne jak tylko państwowe, to będzie dobry krok, który w przyszłości postawi tamę ewentualnym pomysłom prywatyzacji czy zmiany statusu lasów - przyznał wicedyrektor LP.
W środę 26 marca rozpoczynają się obchody jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

pg/ag

>>>Zapis całej rozmowy