Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 15.04.2014

Wiceminister pracy: sytuacja na rynku pracy powinna się poprawiać

Maleje bezrobocie, przybywa miejsc pracy. - Dobra koniunktura powinna pomóc we wdrażaniu zmian w instytucjonalnej sferze rynku pracy - powiedział w Jedynce Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej. Ustawa reformująca urzędy pracy czeka na podpis prezydenta.
Jacek MęcinaJacek MęcinaWojciech Kusiński/Polskie Radio

Z szacunków resortu pracy wynika, że stopa bezrobocia w marcu spadła do 13,6 proc. z 13,9 proc. w lutym. Wiceminister Jacek Męcina przewiduje dalszy spadek w kwietniu - o 0,4 proc. - Bardzo rośnie liczba ofert pracy i to jest najbardziej optymistyczne. W relacji do ubiegłego miesiąca jest to 10 proc. - powiedział w "Sygnałach dnia".

Wiceminister wyjaśnił, że tworzeniu miejsc pracy sprzyja wzrost inwestycji i konsumpcji. Jacek Męcina ma nadzieję, że dobra koniunktura na rynku pracy pomoże we wdrażaniu zmian w działaniu urzędów pracy. - Akcentujemy, że urzędy pracy są i dla bezrobotnych, i dla pracodawców. Narzucamy wskaźniki efektywności, które oznaczają, że nie wystarczy samo skierowanie na staż czy szkolenie, ważne jest zapewnienie trwałości tej inwestycji na rynku pracy - powiedział. Ministerstwo chce, by co najmniej co drugi pracodawca zadeklarował chęć zatrudnienia osoby, która została do niego skierowana.

Dodał, że ministerstwo oczekiwać będzie od UP organizowania szkoleń "szytych na miarę", czyli organizowanych w odpowiedzi na zapotrzebowanie pracodawcy i zakładających zatrudnienie  po zakończeniu kursu. - Po raz pierwszy dajemy możliwość finansowania z funduszu pracy także szkoleń już zatrudnionych osób, czyli pomagamy pracodawcom podnosić kwalifikacje pracowników, by ci nie trafili do urzędów pracy - powiedział. Jacek Męcina wskazywał, że dzięki nowym rozwiązaniom, uda się zwiększyć wsparcie dla bezrobotnych po 50 roku życia. To między innymi subsydiowanie zatrudnienia takich osób przez nawet dwa lata, przy zobowiązaniu pracodawców do dalszego utrzymania stanowiska pracy przez ten sam okres.
Po wejściu nowych przepisów w życie pomoc w urzędach pracy będzie sprofilowana, a klienci podzieleni na: aktywnych, wymagających wsparcia i zagrożonych wykluczeniem społecznym. - W tym ostatnim wypadku stawiamy na współprace instytucjonalną z ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi. Otwieramy się także na współpracę z prywatnymi agencjami - wyjaśnił.

Na jaką pomoc mogą liczyć osoby do 30 i po 45 roku życia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

W urzędach pracy na koniec marca zarejestrowanych było 2 mln 184 tys. osób, o 72 tys. mniej niż w lutym. Z kolei pracodawcy zgłosili w marcu 107 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej o 18 tys. więcej w ujęciu rocznym.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(IAR/asz)