Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 29.04.2014

Wybory do Parlamentu Europejskiego - jak i gdzie głosować?

Czy nie mając stałego zameldowania można głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Jak głosować poza Polską? W jakim terminie obowiązuje cisza wyborcza? Wszystkie te kwestie w radiowej Jedynce wyjaśniał Kazimierz Czaplicki z Państwowej Komisji Wyborczej.
Kazimierz CzaplickiKazimierz CzaplickiWojciech Kusiński/Polskie Radio

Kazimierz Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej i szef Krajowego Biura Wyborczego podkreślił w radiowej Jedynce, że choć Parlament Europejski funkcjonuje poza strukturami państwa polskiego, to ma wielki wpływ na to, co w Polsce się dzieje. - Parlamentarzyści wybrani do PE są przedstawicielami narodu wspólnoty europejskiej - powiedział w "Sygnałach dnia".

Wybory do Parlamentu Europejskiego - czytaj więcej >>>

Mówiąc o procedurze wyborczej zaznaczył, że Państwowa Komisja Wyborcza jest jedynym organem, który ustala wyniki głosowania w skali kraju i dokonuje podziału mandatów pomiędzy komitety uczestniczące w tych wyborach. - Ale także przyznaje, na podstawie wyników głosowania, mandaty poszczególnym kandydatom - dodał i wyjaśnił, że system podziału mandatów w tych wyborach różni się od systemu stosowanego w przypadku wyborów do polskiego Parlamentu. - Ustalenie wyniku wyborów odbywa się fazowo. Najpierw PKW ustala, które komitety uzyskały co najmniej 5 proc. poparcia w skali kraju i tylko one uczestniczą w podziale mandatów. Następnie z puli 51 mandatów przydziela się poszczególnym komitetom odpowiednią ich liczbę - wyjaśnił. W następnym etapie ustala się, w których okręgach wyborczych komitety uzyskały mandaty. Następnie w tych okręgach wskazuje się tych kandydatów, którzy zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego.

Obwody wyborcze, w których głosować będą mogli Polacy powstają zarówno w kraju, jak i zagranicą, wszędzie tam, gdzie są skupiska Polonii. - Po raz pierwszy w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie możliwość głosowania korespondencyjnego za granicą - powiedział Kazimierz Czaplicki w Jedynce. Wyborcy, którzy chcieliby skorzystać z tej możliwości powinni złożyć wniosek do właściwego konsula. W otrzymanym od niego pakiecie wyborczym znajduje się specjalna koperta, karta do głosowania oraz oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu. Wypełnione kartę i oświadczenie należy odesłać do konsulatu.

Dodał, że wszyscy wyborcy z zagranicy głosują na jeden okręg, czyli listy zarejestrowane w okręgu obejmującym Miasto Stołeczne Warszawa.

Wybory do europarlamentu odbędą się 25 maja 2014 roku. Głosować będzie można w godz. 7.00 - 21.00. - Od północy z piątku na sobotę (23/24.05), do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. W niedzielę po godz. 21.00, o ile nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, cisza przestanie obowiązywać - mówił gość Jedynki.

Czego nie dotyczy cisza wyborcza? Kto może zostać członkiem obwodowych komisji wyborczych? Jakie warunki muszą spełnić wyborcy, którzy chcą głosować za granicą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/kd)