Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Jaremczak 19.01.2015

Krystyna Skowrońska: porozumienie z górnikami to dobry kompromis

- Doszło do porozumienia i gwarancji zatrudnienia. A zatem cały proces restrukturyzacji Kompanii Węglowej będzie mógł być przeprowadzony - mówiła w Jedynce szefowa sejmowej komisji finansów publicznych Krystyna Skowrońska.
Krystyna Skowrońska, szefowa Sejmowej Komisji ds. Finansów PublicznychKrystyna Skowrońska, szefowa Sejmowej Komisji ds. Finansów PublicznychWojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Krystyna Skowrońska o porozumieniu między rządem a górnikami (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Zgodnie z podpisanym w sobotę wieczorem porozumieniem nie dojdzie do przewidzianej w pierwotnej wersji rządowego planu likwidacji czterech kopalń Kompanii Węglowej. Kopalnie te: Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale wcześniejszych zakładów - Makoszowy i Centrum, mają zostać przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Zmieniono również założenia pakietu socjalnego, który dotyczy pracowników zakładów, jakie mają trafić do nowej spółki. Wprowadzono dodatkowy urlop przedemerytalny dla pracowników przeróbki, zlikwidowano odprawy jednorazowe dla pracowników dołowych, wprowadzono wyższe odprawy dla pracowników powierzchni.

Górnicy zakończyli protest. Będzie zaciskanie pasa, ale kopalnie mają pozostać >>>

Jak oceniła Krystyna Skowrońska przyjęte zmiany oznaczają, że budżet państwa będzie musiał więcej wydać na restrukturyzację. Wcześniej zakładano, że koszt wyniesie około 2,3 miliarda złotych. - Sposób przeprowadzenia pakietu osłonowego będzie trochę inny, ale został przyjęty z dużą satysfakcją przez związki zawodowe - tłumaczyła posłanka PO.

Jej zdaniem, porozumienie oznacza, że obie strony - zarówno związkowa, jak i rządowa - odniosły sukces. - Ważne jest, aby obie strony rozmawiały i obie strony mówią o tym, że jest to dobre rozwiązanie - dodała. Skowrońska podkreśliła, że realizacja programu zależy w dużej mierze od dobrej współpracy z górnikami.

- To krok w dobrą stronę. Teraz zespoły będą pracowaćnad przygotowaniem dobrego programu. Dajmy sobie czas. Zapowiedzieliśmy, że w marcu będą decyzje - powiedziała.

Proces tworzenia Nowej Kompanii Węglowej, jak przewiduje się w porozumieniu, ma zostać zakończony do 30 września. W spółce znajdą się kopalnie Chwałowice, Rydułtowy-Anna, Marcel, Jankowice, Ruch Sośnica (część kopalni Sośnica-Makoszowy), Bolesław Śmiały, Ziemowit, Piast, Bielszowice, Halemba-Wirek, Pokój, oraz cztery zakłady: Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Logistyki Materiałowej, Zakład Informatyki i Telekomunikacji, Zakład Elektrociepłowni, Zakład Remontowo-Produkcyjny.

Tworzenie nowej spółki, jak zaznaczono, odbywać się będzie "w trybie pełnych konsultacji ze stroną społeczną".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Krystyna Skowrońska (szefowa sejmowej komisji finansów publicznych, PO)

Godzina emisji: 7.15

Data emisji: 19.01

asop, pg

>>>Zapis całej rozmowy