Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 21.09.2015

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Onkolog: ważna profilaktyka

- Statystyki są przerażające. Chorzy zgłaszają się z nowotworami dopiero w 3. i 4. stopniu zaawansowania. 60 procent z tych osób umiera - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" onkolog i prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi, prof. Wojciech Golusiński.
Posłuchaj
  • Prof. Wojciech Golusiński o nowotworach głowy i szyi (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

Trwa III Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W ramach tego wydarzenia w dniach 21-25 września w blisko 50 placówkach medycznych w całej Polsce można poddać się bezpłatnym badaniom profilaktycznym.

Prof. Wojciech Golusińki podkreśla, że zmienił się zupełnie profil pacjenta chorego na nowotwór głowy i szyi. - Tego typu nowotwory dotyczyły kiedyś ludzi po 50. roku życia, którzy nadużywają alkoholu, palą papierosy. Teraz są to osoby poniżej 40. roku życia, niepalące i niepijące. W tym przypadku czynnikiem etiologicznym jest wirus brodawczaka ludzkiego - informuje gość Jedynki i dodaje, że rozwiązaniem jest wprowadzenie, jak w USA, szczepień chroniących przed nowotworami wywołanymi przez wirusa brodawczaka.

- Bardzo ważna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie. Wczesny stopień zaawansowania to mało inwazyjne leczenie i szybki powrót do pracy. Jesteśmy wtedy w stanie z tym nowotworem wygrać w 95, a nawet 98 procentach - podkreśla onkolog i dodaje, że objawy nowotworów głowy i szyi są dość niecharakterystyczne. Jakie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: prof. Wojciech Golusiński (onkolog, laryngolog, prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi)

Data emisji: 21.09.2015

Godzina emisji: 12.40

kh/tj