Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabela Zabłocka 11.10.2015

Ustawa antysmogowa dobra dla środowiska. Czy także dla górnictwa?

Prezydent podpisał ustawę, która pozwala samorządom na decydowanie czym mieszkańcy będą mogli palić w piecach. Ma to przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji.
Posłuchaj
  • Publicyści podsumowują wydarzenia tygodnia (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Czytaj także

Związkowcy zwracali uwagę, że nowe przepisy wyeliminują z obrotu dużą część węgla, który sprzedają polskie kopalnie. Dokument nie podobał się także PiS.

Sławomir Sierakowski z "Krytyki politycznej” zauważa, że reakcja związkowców była stosunkowo łagodna.

Czytaj więcej
smog_zanieczyszczenie_dym_komin_elektrownia_węgiel1200wiki.jpg
Prezydent podpisał tzw. ustawę antysmogową

- Solidarność nabrała wody w usta. Pierwszy raz od lat zobaczyłem związkowca operującego językiem watykańskiej dyplomacji - mówi publicysta. Sierakowski sądzi, że nie było żadnej krytyki, "bo to oczywiście w jakiś sposób godzi w interesy górnictwa”. Jego zdaniem jednak, ta ustawa jest nieźle zrobiona, a jej podpisanie przez prezydenta było nieuchronne.

Piotr Gursztyn z "Do Rzeczy” także popiera ustawę. Uważa, że jej zaletą jest to, że samorządy będą podejmowały decyzje, jednak jest także zagrożenie dotyczące refundacji i wymiany instalacji. - To trzeba zrobić tak, żeby nie dotknęło najbiedniejszych - mówi publicysta. Gursztyn sądzi, że ustawa nie zaszkodzi polskiemu górnictwu, bo śmieciowy węgiel opałowy pochodzi z importu, głównie z Rosji.

Innego zdania jest Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej”. Twierdzi, że w piecach opala się polskim produktem najgorszej jakości - szlamem węglowym powstałym po wypłukaniu węgla lepszej jakości. To jest mniej energetyczne i szkodliwe, ale tanie. Niektóre samorządy już powiedziały, że nie wprowadzą zakazów, bo godziłoby to w interesy mieszkańców. Dlatego według Wrońskiego, "polskie górnictwo nie zostanie gwałtownie ugodzone, bo bardzo długo jeszcze, duża część Polski będzie w podobny sposób ogrzewać swoje domki jednorodzinne”.

W audycji mówiono także o wyznaniu księdza Krzysztofa Charamsy, trwającej kampanii wyborczej w Polsce, aktualnej sytuacji w Syrii i meczu Polska-Irlandia.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Piotr Gursztyn ("Do Rzeczy”), Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza”), Sławomir Sierakowski ("Krytyki politycznej”)  

Data emisji: 11.10.2015 

Godzina emisji: 12.20

iz/ag