Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Artur Jaryczewski 02.04.2016

Burza wokół Nord Stream 2. "Musimy się temu przeciwstawić"

Coraz więcej emocji w Europie budzi sprawa Nord Stream 2. Czy dojdzie do budowy nowej magistrali gazowej? O tej sprawie rozmawiali goście audycji "W samo południe".
Posłuchaj
  • Burza wokół Nord Stream 2 (W samo południe/Jedynka)
Czytaj także

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na początku września 2015 roku przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i austriackiego OMV podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy gazociągu.

Dyskusja w sprawie Nord Stream 2 w UE jest bardzo ożywiona. Jak donosi korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka głos przeciwników budowy magistrali jest coraz bardziej słyszalny. Dziennikarka zaznaczyła, że przeciwko Nord Stream 2 protestują już nie tylko kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podkreśliła, wiele państw zdaje sobie sprawę, że to nie jest sprawa biznesowa, tylko geopolityka.

Eurodeputowany z Litwy Gabrielius Landsbergis w rozmowie z Beatą Płomecką powiedział, że Nord Stream 2 to strategiczny plan Kremla. - Nie chodzi o względy ekonomiczne, ale geopolityczne. Od dłuższego czasu się nim zajmujemy. (…) W Unii toczy się dyskusja o zróżnicowaniu dostaw gazu, więc jak możemy się zgodzić na zwiększenie zależności od rosyjskich dostaw? Musimy się temu przeciwstawić - zaznaczył.

Ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy uważa, że sytuacja gazowa w Europie poprawiła się w ostatnich dziesięciu latach. Jako przykład podał sytuację Ukrainy, której Rosja wielokrotnie groziła odcięciem gazu. - To był szok dla Rosjan, że Ukraina sobie poradziła. Rosjanie myśleli, że ta broń gazowa jest o wiele bardziej skuteczna - podkreślił.

- Przykład Ukrainy pokazuje jedną rzecz jaką udało się zrobić w przeciągu ostatnich dziesięciu lat - tzn. zażegnać sytuacje kryzysowe. Prawie nie ma sytuacji, w których można odciąć dostawę gazu i szantażować tym odcięciem poszczególne państwa - powiedział. Ekspert dodał jednak, że Europa jest ciągle w dużym stopniu uzależniona od Rosji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych)

Data emisji: 2.04.2016

Godzina emisji: 12.25

aj