Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabela Zabłocka 12.07.2016

Co dalej z prezydencką ustawą o wieku emerytalnym?

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów rząd miał zając stanowisko w sprawie prezydenckiej propozycji. Punkt ten spadł jednak z porządku obrad.
Posłuchaj
  • Czy ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego ma szanse na wejście w życie? (Jedynka/W samo południe)
Czytaj także

Prof. Witold Modzelewski, członek Narodowej Rady Rozwoju ocenia, że chodzi o kwestie taktyczne, bo "w tej sprawie decydują politycy, a ich kalkulacje polityczne są odrębną bajką".

Projekt prezydenta przewiduje obniżenie wieku emerytalnego sprzed reformy, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Resort finansów zaproponował, by przejście na emeryturę w wieku 65 i 60 lat uzależnić dodatkowo od stażu pracy.

Prof. Modzelewski jest przekonany, że problem obniżenia wieku emerytalnego nie jest w sensie prawnym bardzo skomplikowany, "ale urósł do rangi sporu zasadniczego o charakterze przewartościowanym i obciążonym perspektywiczną argumentacją". Gość radiowej Jedynki zauważa, że prowadzone są dyskusje o sytuacji, która wystąpi za 30 lat, "a przecież nie mamy umiejętności prognozowania na tak długie okresy".

Witold Modzelewski mówi, że tak naprawdę nie mamy jeszcze wydłużonego wieku emerytalnego, bo jesteśmy na początku drogi, a to wydłużenie jest minimalne. - Dlatego cofnięcie się z tej drogi nie jest bardzo trudne – dodaje profesor.

Członek Narodowej Rady Rozwoju odpowiadał także na pytanie, kiedy powstanie ustawa pomagająca "frankowiczom". Według gościa Jedynki, jesteśmy już intelektualnie i koncepcyjnie przygotowani, wiemy oraz znamy drogi ustawowe w jaki sposób to rozwiązać. Jak dodaje, szczyt NATO zmienił wszystkie kalendarze polityczne, ale teraz jest właściwy moment, by projekt skierować do Sejmu.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Prof. Witold Modzelewski (członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 12.07.2016

Godzina emisji: 12.35

iz/pg