Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Czyżewski 18.11.2016

"Brexit pokazał, że w naszym życiu politycznym istnieją dwie równoległe rzeczywistości"

- Po referendum ws. Brexitu wielu ludzi poczuło, że ich głos naprawdę ma znaczenie. Głos protestu został usłyszany. Problem w tym, że za tym protestem nie poszedł żaden ruch polityczny - mówił na antenie radiowej Jedynki profesor Frank Furedi, socjolog z Uniwersytetu w Kent.
Posłuchaj
  • Czy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej? (Jedynka/Więcej Świata)
Czytaj także

Rok 2016 z pewnością będzie pamiętany przede wszystkim z powodu dwóch wydarzeń - Brexitu oraz zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Powoli mija pół roku od brytyjskiego referendum. - Zarówno 23 czerwca w Wielkiej Brytanii jak i 8 listopada w USA usłyszeliśmy głos sprzeciwu wobec elit politycznych. To koniec pewnego porządku politycznego - mówiła Agata Kasprolewicz, która rozmawiała w Londynie z brytyjskimi ekspertami na temat Brexitu. 

Czytaj więcej
theresa may 1200 free.jpg
Premier Wielkiej Brytanii w City: Brexit otwiera przed nami szanse

- Brexit pokazał, że w naszym życiu politycznym istnieją dwie równoległe rzeczywistości. Świat elit rządzących i wspierających je mediów jest całkowicie oderwany od problemów zwykłych ludzi. To jasny sygnał, że brytyjska polityka będzie musiała się zmienić - może powstanie nowa partia - mówił Frank Ferudi. - Po referendum ws. Brexitu wielu ludzi poczuło, że ich głos naprawdę ma znaczenie. Głos protestu został usłyszany. Problem w tym, że za tym protestem nie poszedł żaden ruch polityczny - dodał. 

"Nie lubię referendów"

Dziennikarka Polskiego Radia rozmawiała też byłym szefem działu zagranicznego "Financial Timesa", Quentinem Peelem - Bardzo nie lubię referendów, ponieważ straszliwie wszystko upraszczają. Widzieliśmy to już podczas niepodległościowego w Szkocji. Nastąpiło wtedy ożywienie polityczne, zwłaszcza wśród młodych. Podobną sytuację widzieliśmy w przypadku Brexitu, tyle że wśród starszych. Zmotywowała ich m.in. retoryka antyimigrancka. Czy to dobre dla demokracji? Na podstawowym poziomie tak, ale trzeba zadać sobie pytanie, jaka jest wartość takiego ożywienia, skoro nie przynosi ono żadnych politycznych rozwiązań - mówił Peel. - Referenda dają tylko do wyboru tylko "tak" lub "nie". Jak Mówiła Margaret Thatcher, referenda to narzędzia demagogów i dyktatorów - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Frank Furedi (znany brytyjski socjolog), Quentin Peel (byly dziennikarz Financial Tmiesa), William Hornsley (wieloletni dziennikarz BBC)

Data emisji: 18.11.2016

Godzina emisji: 18.14

dcz/