Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Filip Ciszewski 05.02.2017

Czy można pogodzić cele V4 i dobre stosunki z Niemcami?

- Tak samo jak u nas, w Czechach trwa dyskusja, co jest ważniejsze: czy Niemcy, czy Wyszehrad. Czesi bardzo nie lubią, gdy są w sytuacji, że muszą wybierać - powiedział w audycji "Wyszehradio" Mateusz Gniazdowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Posłuchaj
  • Czechy w rozkroku między Niemcami a Grupą Wyszehradzką (Wyszehradio/Jedynka)
Czytaj także

wyszehradio_1200x500.jpg
Posłuchaj audycji Wyszehradia

- Jakość czesko-niemieckich relacji przyczyniła się do pozytywnego i spokojnego rozwoju Europy Środkowej i Unii Europejskiej jako naszego kulturalnego i politycznego domu. W tym kontekście relacje czesko-niemieckie razem z wyszehradzką czwórką są jednym z głównych fundamentów Europy Środkowej - ocenił premier Bohuslav Sobotka przy okazji 20. rocznicy podpisania czesko-niemieckiej deklaracji o relacjach dwustronnych. Czy rozwój relacji z Niemcami jest do pogodzenia ze współpracą w ramach Grupy Wyszehradzkiej? Po której stronie opowiedzą się Czechy w kwestii rozdziału uchodźców w Europie?

- Niemcy to najważniejszy partner gospodarczy Republiki Czeskiej. Te powiązania są niesłychanie istotne - powiedział Mateusz Gniazdowski, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Dodał, że Czechy są tak zrośnięte z niemiecką gospodarką, że trudno sobie wyobrazić, aby myślały o zerwaniu tych relacji. Gniazdowski zaznaczył jednak, że kwestia kryzysu migracyjnego doprowadziła do wyraźnego tąpnięcia, jeśli chodzi o stan zaufania w stosunkach czesko-niemieckich. Przeprowadzony w grudniu sondaż wskazał, że aż 74 proc. Czechów nie ufa Angeli Merkel.

Gość podkreślił, że czeskim elitom zależy, aby przestano mówić o stosunkach z Niemcami głównie w kontekście migracyjnym. Przypomniał, że Czesi rok temu, gdy przewodzili Grupie Wyszehradzkiej, starali się, aby szczyt dotyczący kryzysu migracyjnego odbył się z udziałem Niemiec i był wyrazem wspólnej troski. Niemcy wtedy nie przyjechały, a spotkanie wbrew pierwotnym intencjom zmieniło się w szczyt sprzeciwu wobec niemieckiej polityki. - Władze niemieckie też "odrobiły lekcję" i zrozumienie dla percepcji środkowoeuropejskiej kwestii migracyjnych jest tam teraz o wiele większe - powiedział Gniazdowski. 

Jak Czesi postrzegają Europę i jak sami się w niej sytuują? Czy są skłonni poprzeć tworzenie nowych bloków politycznych? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji słuchacze zostali też zabrani w odwiedziny do Ostrawy - oryginalnego miasta o nie najlepszej reputacji, z którego pochodzi, i o którym śpiewa Jaromir Nohavica. 

---

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.