Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Dariusz Adamski 20.02.2017

Senator Lidia Staroń: spółdzielcy muszą mieć w końcu swoje prawa

Senator niezależna Lidia Staroń wytyka błędy w proponowanej przez resort infrastruktury nowelizacji przepisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych. Według niej nowela daje prezesom i zarządom spółdzielni jeszcze większe możliwości do nadużyć. – Najważniejsze jest, by w końcu ludzie mieli swoje prawa - mówiła senator Staroń w radiowej Jedynce.
Posłuchaj
  • Senator Lidia Staroń o potrzebie nowelizacji przepisów dot. spółdzielni mieszkaniowych (W samo południe/Jedynka)

W lutym 2015 r. TK rozpatrzył wniosek grupy posłów reprezentowanych przez Lidię Staroń w sprawie uznania za niezgodne z Konstytucją niektórych przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych i Prawa spółdzielczego. Trybunał m.in. zobowiązał Sejm do nowelizacji i doprecyzowania przepisów dot. sytuacji właścicieli lokali w budynkach administrowanych przez spółdzielnie, którzy nie są członkami spółdzielni. TK uznał te przepisy za niekorzystne dla tej grupy lokatorów.

– Właściciel w spółdzielni jest pozbawiony praw. Każdy właściciel w Polsce ma prawa, mówi o tym ustawa o własności lokali, a spółdzielcy, tak jakby to byli właściciele drugiej kategorii, są tych praw pozbawieni – mówiła Staroń. – I tutaj Trybunał dał sygnał dla Parlamentu, że te przepisy trzeba zmienić - zaznaczyła senator.

Jak przypomniała Lidia Staroń, wyrok Trybunału w tej sprawie zapadł już 2 lata temu, a ona sama złożyła w zeszłym roku projekt nowelizacji tych przepisów, jednak bez efektu. – Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa stworzyło projekt, który jest projektem sytuującym spółdzielców w jeszcze gorszej sytuacji prawnej – przyznała Staroń dodając, że został on też zakwestionowany przez Ministerstwo Rozwoju. Jak tłumaczyła, nowelizacja daje możliwość zarządom spółdzielni do nadużyć, choćby poprzez przyznawanie jednej osobie nieograniczonej liczby pełnomocnictw. – Wyobraźmy sobie, że na walne (głosowanie spółdzielni) idzie człowiek i bierze pełnomocnictwo osób 200 osób. Jest w stanie wszystko przegłosować. Te przepisy dają jeszcze większe narzędzia dla prezesów spółdzielni – mówiła Staroń.

Lidia Staroń podkreśla, że kolejną sprawą, o której niezgodności orzekł Trybunał Konstytucyjny, jest kwestia tak zwanych członków oczekujących. – Masz lokal, jesteś członkiem, bo członkostwo jest pochodną prawa do lokalu. Natomiast nie jest tak w projekcie ministerstwa – mówiła senator. Dlatego, jak zaznaczała, przedstawiony przez nią nowy projekt nowelizacji w kompleksowy sposób traktuje sprawę nowelizacji przepisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Lidia Staroń (senator niezależna)

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 12.13

dad/ab