Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Czyżewski 16.02.2018

Co dalej z Nord Stream 2? Kość niezgody między Polską a Niemcami

- Jest w ogóle takie przekonanie, że przecież nigdy nie było problemów z rosyjskimi dostawami gazu, nawet w okresie zimnej wojny trwały regularnie, więc Rosja pod tym względem, mimo wszystkich kłopotów, głównie z Ukrainą, jest partnerem wiarygodnym - mówił na antenie radiowej Trójki Piotr Jeroszczyk
Posłuchaj
  • Kanclerz Merkel traktuje Nord Stream 2 jako "projekt gospodarczy" (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Przywódcy Polski i Niemiec wskazywali na chęć współpracy i zapewniali o woli utrzymania dobrych stosunków na poziomie politycznym, jak i gospodarczym. Oboje jednak przyznali, że dzieli ich stosunek do projektu, który dzieli także Unię Europejską, czyli Nord Stream 2.

- Merkel od dawna podkreśla, że Nord Stream 2 to projekt gospodarczy i polityka nie ma nic do tego. W skrócie kanclerz mówi: jeśli Warszawa ma jakieś problemy, jest Komisja Europejska i tam załatwiajcie swoje sprawy, ale Niemcy nie chcą w tym jakoś uczestniczyć, tym bardziej, że przecież niemieckie koncerny są w to mocno zaangażowane - mówił Piotr Jędroszczyk.

- Jest w ogóle takie przekonanie, że przecież nigdy nie było problemów z rosyjskimi dostawami gazu, nawet w okresie zimnej wojny trwały regularnie, więc Rosja pod tym względem, mimo wszystkich kłopotów, głównie z Ukrainą, jest partnerem wiarygodnym, no i w związku z tym dlaczego by nie uzależnić się jeszcze bardziej od gazu rosyjskiego. Tutaj zgody oczywiście być nie może - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o 10-leciu istnienia Kosowa oraz alienacji prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro w Ameryce Południowej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz

Goście: Piotr Jędroszczyk ("Rzeczpospolita"), Maciej Okraszewski (dzialzagraniczny.pl)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 18.13

dcz/kk