Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marek Grabski 05.03.2018

Nowelizacja ustawy o IPN a relacje z Izraelem. "To nie ułatwia deeskalacji napięcia i wyjaśnienia sytuacji"

- Kolejne spotkanie polskiego zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem jest raczej kwestią tygodni, niż miesięcy - powiedział w radiowych "Sygnałach dnia" wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jak dodał, tematy spotkań nie muszą ograniczać się do noweli ustawy o IPN. Cichocki odniósł się też do słów szefa ukraińskiej dyplomacji o tym, że na eskalacji sporów nie zyska ani Polska, ani Ukraina, a jedynie Rosja.
Wideo
  • 201803050815_BartoszCichocki.mp4
Posłuchaj
  • Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki o relacjach z Izraelem, Ukrainą i nowelizacją ustawy o IPN (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

W czwartek w Jerozolimie doszło do pierwszego spotkania polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. Zespoły powstały zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły w rozmowie szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, do której doszło w związku z sytuacją wokół nowelizacji ustawy o IPN.

"Kwestia tygodni niż miesięcy"

- Na pewno jedno spotkanie to jest za mało, ale nie chciałbym, aby to zabrzmiało jak sygnał do jakiś ocen pesymistycznych. Tyle problemów się zgromadziło przez ostatnie kilka tygodni, że nikt nie był tak naiwny, iż jedno spotkanie rozwiąże wszystko - mówił w "Sygnałach dnia" Bartosz Cichocki. Zdaniem wiceministra, ustawa o IPN stała się elementem polityki wewnętrznej i w Izraelu, i w Polsce. - To nie ułatwia deeskalacji napięcia i wyjaśnienia sytuacji - dodał.

Cichocki został zapytany na antenie radiowej Jedynki, kiedy należy spodziewać się kolejnego spotkania zespołu. - Myślę, że to jest raczej kwestia tygodni niż miesięcy. Trudno przesądzić, ile ich powinno być, tu jest duży obszar i prawny, ale niekoniecznie ograniczający się do tej ustawy - odparł wiceszef MSZ. - Wyobrażam sobie, że przedmiotem dyskusji na tym forum, forum tych zespołów, mogą być też inne poprawki lub projekty ustaw, które mogą interesować stronę izraelską. Jak rozumieć, jakich spodziewać się skutków - podkreślił.

"Ze strony ukraińskiej jest rozdźwięk między słowami a rzeczywistością"

- Problem z Ukrainą mamy od dawna. Problem, kiedy słowa ze strony ukraińskiej nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. To problem braku wiarygodności partnera ukraińskiego - powiedział też Cichocki, komentując  słowa szefa ukraińskiej dyplomacji, że "na eskalacji sporów nie zyska ani Polska ani Ukraina, jedynie Rosja". ("Pomysł grzebania przy polsko-ukraińskiej historii przez polskich nacjonalistów podsunął im nie kto inny, tylko rosyjskie służby specjalne" - pisze w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin).

- Ze strony ukraińskiej jest rozdźwięk między słowami a rzeczywistością. Symboliczne, jak Rosja odcięła Ukrainie gaz, to Polska natychmiast zwiększyła dostawy. W zamian mamy demonstrację we Lwowie pod flagami Bandery pod hasłem "Lwów nie dla polskich panów" - ocenił Cichocki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Bartosz Cichocki (wiceminister spraw zagranicznych i przewodniczący zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem)

Godzina emisji: 8.15

Data emisji: 05.03.2018

mg

Zapis rozmowy