Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Paweł Kurek 06.07.2018

Artur Soboń o komisji VAT: chcemy zbadać, dlaczego Polska była rajem dla złodziei podatkowych

- Zawsze istnieje jakaś szara strefa, natomiast my chcemy przeanalizować, dlaczego Polska, w okresie czasu, który chcemy zbadać, stała się rajem dla złodziei podatkowych - mówił w "Sygnałach dnia" Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Wideo
  • 201807060715_ArturSobon.mp4
Posłuchaj
  • Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju o komisji śledczej do spraw VAT (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości w uzasadnieniu projektu uchwały o powołaniu komisji śledczej do spraw wyłudzeń podatku VAT napisali, że w latach 2007-2015 można było obserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Opozycja postulowała, by śledztwo objęło również lata 2016-2017. Artur Soboń tłumaczył w Radiowej Jedynce, że zostanie zbadany okres czasu, "w którym nie było reakcji państwa".

- Zawsze istnieje jakaś szara strefa, natomiast my chcemy przeanalizować, dlaczego Polska, w okresie czasu, który chcemy zbadać, stała się rajem dla złodziei podatkowych. To nie było tak, że inne państwa nie miały tego rodzaju problemu, zawsze jest tego rodzaju problem z VAT-em. Tylko inne państwa wprowadzały rozwiązania, które powodowały uszczelnienie systemu – argumentował wiceminister inwestycji i rozwoju.

Zdaniem Sobonia w toku prowadzonych czynności sprawdzających może się okazać, że w naszym kraju nie działały tylko mafie polskie, które oszukiwały na podatku VAT. - Możliwe, że te pieniądze zostały z Polski wytransferowane przez międzynarodowe mafie, więc jest co badać w tym okresie. Wtedy ta luka się powiększała - tłumaczył.

Artur Soboń odniósł się też do zarzutu opozycji, która mówi, że komisja nie skończy swoich prac przed końcem kadencji, ponieważ jest na to za mało czasu. Zdaniem gościa "Sygnałów dnia" to zależy od tego, jaką metodologię pracy przyjmie komisja. - Trzeba będzie przyjąć metodologię, która pozwoli na wyciągnięcie wniosków wobec tych, którzy zarządzali instytucjami, które doprowadziły do tego, że w Polsce nie reagowano na wyłudzenia VAT-owskie - wyjaśniał. Zdaniem wiceministra scenariuszy prac komisji jest kilka.

- Można wybrać kilka przykładów i na ich podstawie zbadać te powiązania. Można spojrzeć na to, w jaki sposób informacja wpadająca do Ministerstwa Finansów była analizowana i wyciągane były z tego konsekwencje. Można sprawdzić, kto w tym najgorszym okresie wyłudzeń VAT-owskich informował o tym, jakie branże informowały premiera, bądź innych najważniejszych urzędników państwa - tłumaczył.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Artur Soboń (wiceminister inwestycji i rozwoju)

Data emisji: 06.07.2018

Godzina emisji: 7.15

pkur/abi

Zapis rozmowy