Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Filip Ciszewski 06.03.2019

Anna Zalewska: w 3,5 roku oddaliśmy nauczycielom wszystko, co zabrali nasi poprzednicy

- Nie jest tak, że o tej grupie zapomniano. To była jedyna grupa zawodowa, która w 2017 roku miała waloryzację i zapewnione trzy kroki podwyżek, jedne z większych w historii - powiedziała w "Sygnałach dnia" minister edukacji narodowej o nauczycielach w obliczu zapowiadanego przez to środowisko strajku. 
Wideo
  • 201903060815_AnnaZalewska.mp4
Posłuchaj
  • Anna Zalewska o sytuacji nauczycieli (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Do 25 marca w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych mają zostać przeprowadzone referenda strajkowe. Pytanie referendalne brzmi: "Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o tysiąc złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku, jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku, począwszy od 8 kwietnia bieżącego roku?". Strajk jest możliwy, jeśli w referendum weźmie udział połowa uprawnionych i większość z nich opowie się za strajkiem. Ewentualny strajk zapowiadany jest w czasie egzaminów w szkołach, miałby potrwać do odwołania. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapewnia, że związek jest nadal otwarty na negocjacje dotyczące swoich postulatów. 

Minister Anna Zalewska mówiła w radiowej Jedynce, że tysiąc złotych podwyżki, której domagają się nauczyciele, to w rzeczywistości o wiele wyższa kwota. - To nie jest tysiąc złotych. Jestem odpowiedzialna za rozporządzenie o minimalnym wynagrodzeniu, a pensje ustanawiają samorządowcy. Dostają na to subwencję oświatową. Ów tysiąc złotych, do tzw. kwoty bazowej, to są dwa tysiące złotych dla większości nauczycieli, dla nauczycieli dyplomowanych. Trzeba tak rozpisać następne lata, żeby rzeczywiście do tego zmierzać - powiedziała.

azal 1200.jpg
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie dotyczące podwyżek dla nauczycieli

Przypomniała też, że od 2012 roku nie było podwyżek, zostały zapowiedziane w 2017 roku i są konsekwentnie realizowane. - W 17 miesięcy 508 zł dla większości nauczycieli w minimalnym wynagrodzeniu - powiedziała minister. Wskazała też, że przeznaczono setki milionów złotych na każde zajęcia dodatkowe płatne, wprowadzono 1000 zł dla nauczyciela stażysty na start i są też kilkusetzłotowe dodatki.

Minister Anna Zalewska wyjaśniała, że MEN nie ma "planu awaryjnego" na wypadek strajku w czasie egzaminów w szkołach, bo zmiana ich terminów nie leży w kompetencjach resortu. - To jest niezależny system, nad którym czuwa Centralna Komisja Egzaminacyjna - wyjaśniła. Stwierdziła też, że dyskusja w szkołach o ewentualnym referendum powinna się odbywać w ciszy, ponieważ generuje to stres dla dzieci. - Kuratorzy, my w ministerstwie dostajemy naprawdę tysiące maili i telefonów od rodziców i od dzieci - powiedziała. - My jesteśmy dla dzieci, konstytucja gwarantuje im prawo do nauki i do bezpieczeństwa – przypomniała.

- Ja się bardzo poważnie martwię. Próbuję rozmawiać bezpośrednio z nauczycielami, mam z nimi kontakt – powiedziała minister edukacji. Jej zdaniem "doszło do sytuacji dosyć nieoczekiwanej". - W ciągu 3,5 roku oddaliśmy nauczycielom wszystko, co zabrali nasi poprzednicy, wszystkie przywileje – zauważyła.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Anna Zalewska (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 06.03.2019

Godzina emisji: 8.15

fc