Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Paweł Michalak 31.07.2019

Szef MON o programie obchodów 1 września w Gdańsku: rządzący miastem zaprzeczają sprawom oczywistym

- Byłem zszokowany tą informacją - powiedział w "Sygnałach dnia" szef MON Mariusz Błaszczak nt. gdańskiego programu obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Widać, że ci, którzy dziś rządzą Gdańskiem zaprzeczają sprawom oczywistym i to jest niewątpliwie bardzo przykre - podkreślił.
Wideo
  • 201907310715_MariuszBłaszczak.mp4
Posłuchaj
  • (31.07.19): Mariusz Błaszczak mówił m.in. na temat pomysłu władz Gdańska dot. obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, a także o planowanej wizycie Donalda Trumpa w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także

Na portalu Miasta Gdańska we wtorek widniała informacja m.in. o tym, że "w niedzielę 1 września polsko-niemiecka delegacja pojawi się o godz. 4.45 na Westerplatte, by wziąć udział w 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Na godz. 15.00 zaplanowano Marsz życia, czyli radosny pochód, który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Aleksandra Dulkiewicz pisze do prezydenta i prosi o zawetowanie ustawy o Westerplatte

Obecnie na stronie portalu, w zaktualizowanej informacji, nie ma dopisku o "radosnym" pochodzie, a także napisano, że "zaplanowano koncert, pokazy tradycyjnego tańca i wspólne przeżywanie rocznicy".

westerplatte-pomnik-free-shut-1200.jpg
Błażej Spychalski: samorząd Gdańska przez 30 lat nie zbudował muzeum

Szef MON odnosząc się do pytania dot. gdańskich obchodów powiedział, że "był zszokowany tą informacją".

-  Niemcy dopuścili się bardzo wielu zbrodni. 6 mln obywateli Polski straciło życie podczas II wojny światowej - powiedział. Jak podkreślił, władze Gdańska "zaprzeczają sprawom oczywistym". - Ale ja jestem przekonany o tym, że zarówno mieszkańcy Gdańska, jak i ci, którzy pamiętają lekcje historii doskonale wiedzą, że Polacy byli ofiarą II wojny światowej, a katami byli Niemcy - powiedział.

Jak dodał, "trzeba o tym pamiętać, wyciągać wnioski, trzeba mówić prawdę". - Temu także służy ustawa, która została przeprowadzona przez parlament. Ustawa, na podstawie której na Westerplatte powstanie muzeum, aby upamiętnić ofiary, bo przecież żołnierze na Westerplatte byli pierwszymi ofiarami II wojny światowej, aby nadać temu miejscu należny mu charakter - powiedział szef MON.

Trwają rozmowy ws. współpracy militarnej

Mariusz Błaszczak mówił w "Sygnałach dnia" także na temat wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Przyznał, że liczy na to, iż dojdzie do spotkania z żołnierzami polskimi i amerykańskimi prezydentów Polski i USA.

Trump Duda 1200 KPRP.jpg
Donald Trump potwierdził przyjazd do Polski. "Polacy to wspaniały naród"

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Krzysztof Szczerski: Donald Trump z wizytą w Polsce od 31 do 2 września

Szef MON podkreślił, że trwają negocjacje między polskim resortem i Pentagonem nt. dalszej współpracy militarnej. - Pracujemy, toczą się rozmowy tej sprawie. Deklaracja podpisana przez prezydentów podczas wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie była rezultatem negocjacji prowadzonych między ministerstwem obrony narodowej i Pentagonem i miała bardzo konkretny charakter, ale można doprowadzić do tego, że zapisy dokumentu będą ukonkretnione - powiedział gość PR1.

Szef MON odniósł się też m.in. do zmian w przepisach regulujących służbowe loty polityków i ich rodzin.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***
Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)

Data emisji: 31.07.2019 

Godzina emisji: 7.15

paw/ag