Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 09.09.2019

Ekspert o wymianie więźniów: dla Ukrainy była korzystna w wymiarze ludzkim

- Nie widzę, żeby prezydent Zełenski miał pomysł na normalizację sytuacji i ustąpienie Rosji w kwestii Krymu. Wydaje mi się, że według Zełenskiego wystarczy rozmawiać z Putinem i ustępować w jakichś kwestiach - mówi w radiowej Jedynce Olga Popowycz z Fundacji "Nasz Wybór". W "Więcej Świata" o trudnej sytuacji w Kijowie i relacjach Ukrainy z Rosją.
Posłuchaj
  • Wymiana więźniów i jeńców, spotkanie w Moskwie, expose premiera Włoch, zerwane rozmowy z Talibami (Jedynka/ Więcej Świata)
Czytaj także

W sobotę (07.09) doszło do wymiany więźniów i jeńców między Ukrainą, a Rosją. Moskwa zwolniła 35 Ukraińców, w tym 24 marynarzy, reżysera Ołeha Sencowa oraz studenta, który został porwany na Białorusi i później wywieziony do Rosji.


ukraina zelenski free 1200.jpg
Wymiana więźniów między Rosją i Ukrainą. Przekazano po 35 osób.

"Rosja nigdy nie robiła czegoś, co nie było dla niej korzystne"


- Wołodymyrowi Zełenskiemu udało się to, co nie udało się Petro Poroszence, jednak rozmowy o wymianach zaczęły się jeszcze za Poroszenki. Jaki wpływ miały te rozmowy i też międzynarodowa presja, to już jest inne pytanie. Musimy również stwierdzić, że Rosja przynajmniej dotąd w stosunkach z Ukrainą, nigdy nie robiła czegoś, co nie było dla niej korzystne (…). Wydaje się, że tutaj mamy do czynienia nie tyle z zasługą polityki Zełenskiego, ile być może z tym, jak Putin odbiera Zełenskiego i w jaki sposób Putin patrzy na Zełenskiego - uważa Olga Popowycz.

Czym jeszcze Ukraina zapłaciła?

Jaką cenę Ukraina musi zapłacić za tę wymianę? - Wymiana dla Ukrainy była korzystna w wymiarze ludzkim. Dla demokratycznego państwa i dla wartości, o których Ukraina cały czas mówi, najważniejsi są ludzie. Pojawia się jednak polityka i zakres stosunków rosyjsko-ukraińskich. Czym Ukraina jeszcze zapłaciła, że Rosja zgodziła się na te wymianę? Czy to jest tylko kwestia Wołodymyra Cemacha, który dla Rosji w tej wymianie jest chyba najważniejszy? Czy jeszcze zobaczymy w krótkim czasie właśnie te konkretne kroki polityczne ze strony ukraińskiej? - zastanawia się ekspert Jedynki.

Rosyjska propagada

- Mniej może mówi się o komunikatach, które czytamy na stronach ukraińskiego prezydenta i rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych o rozmowie między Putinem a Zełenskim. Komunikaty strony ukraińskiej nie są zbyt optymistycznie, tylko krótkie i populistyczne. Zełenski mówił, że to jest pierwszy krok do normalizacji stosunków. Jeżeli Rosja chce normalizacji na swoich warunkach, a Ukraina zgadza się, to Ukraina już ustępuje w tej rozmowie z Rosją. Na stronie rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych widnieje komunikat propagandy, który ma przekonywać także ukraińskie społeczeństwo, że na Ukrainie odbywa się wojna domowa. Z kolei na stronie ukraińskiego prezydenta w komunikacie nie ma, że odbyła się wymiana, ale Rosja trzymała zakładników i że to Rosja ponosi odpowiedzialność za okupację Krymu i wojnę, która trwa na Donbasie - komentuje Olga Popowycz.

Jakich czerwonych linii nie może przekroczyć Zełeński, żeby nie spotkać się ze sprzeciwem ukraińskiego społeczeństwa? Czego oczekują Ukraińcy od prezydenta?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Premier Włoch Giuseppe Conte wygłosił expose w Izbie Deputowanych i przedstawił program nowego rządu. Wieczorem izba będzie głosować nad wotum zaufania dla jego gabinetu.

- W Moskwie odbyło się posiedzenie rosyjsko-francuskiej rady współpracy ds. bezpieczeństwa, którą tworzą ministrowie spraw zagranicznych i obrony obu państw, tzw. Ze strony rosyjskiej są to: Siergiej Ławrow i Siergiej Szojgu, a ze strony francuskiej Jean-Yves Le Drian i Florence Parly. Po raz pierwszy od rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku dochodzi do reaktywacji spotkań w tym formacie. Czy to przygotowania do powrotu Rosji na europejskie salony? Rozmowa z dr Łukaszem Jasiną z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Stany Zjednoczone zerwały rozmowy pokojowe z Talibami, które były traktowane jako ostatnia nadzieja na zakończenie trwającego kilkanaście lat konfliktu. Co oznacza decyzja prezydenta Donalda Trumpa i czy pokój nadal jest możliwy?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Goście: Olga Popowycz (Fundacja "Nasz Wybór"), dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 9.09.2019

Godzina emisji: 17.28

DS