Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 27.01.2020

Ekspert o wizycie premiera w Berlinie: to znak, że Polska się liczy

Premier Mateusz Morawiecki wraz z małżonką odwiedzili berliński oddział Instytutu Pileckiego. Wieczorem wzięli udział w koncercie z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Wizyta Prezesa Rady Ministrów w stolicy Niemiec ma charakter historyczny, ale odnosi się też do bieżących wydarzeń - mówiła w "Więcej Świata" Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
Posłuchaj
  • Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (Więcej świata/Jedynka)

 W Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu premier Mateusz Morawiecki udał się z dwudniową do Berlina, gdzie spotka się m.in. z kanclerz Angelą Merkel. Olga Doleśniak-Harczuk zauważa, że wizyta Prezesa Rady Ministrów w stolicy Niemiec ma charakter historyczny, ale odnosi się też do bieżących wydarzeń. - My jako Polacy potrafimy na zewnątrz pokazać, że Polska jest państwem wyjątkowym i, że mieliśmy takich bohaterów jak rotmistrz Pilecki i że mamy ludzi, którzy stanęli w obronie najsłabszych i zrobili coś więcej niż ktokolwiek, kto byłby w stanie na ich miejscu. Dobrze, że to wybrzmi w Berlinie - zaznacza ekspert. 


aa 1200.jpg
Premier w Berlinie. Pamięć o Auschwitz i rozmowy z Merkel

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy w Auschwitz 

Podczas uroczystości w Oświęcimiu upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau prezydent Andrzej Duda powiedział m.in. w swoim przemówieniu, że fałszowanie historii II wojny światowej jest bezczeszczeniem pamięci ofiar Holokaustu. Podkreślił także, że należy pielęgnować pamięć o tym wydarzeniu. - Przesłanie prezydenta zostanie odebrane zupełnie odmiennie niż to, co działo się w Yad Vashem. Tutaj nie robiono polityki i wybrzmiało to co miało wybrzmieć, że nie powinno się zakłamywać historii, bo to się zawsze mści i że zawsze powinniśmy oddzielać, kto jest katem, a kto ofiarą, niezależnie od tego co się dzieje w różnych sferach naszego życia - uważa Olga Doleśniak-Harczuk. 



PAP Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: mam nadzieję, że prób zakłamywania historii więcej nie będzie

"Nigdy więcej"

Tysiące osób z całego świata usłyszało świadectwo niewyobrażalnego zła i cierpienia, oraz zobowiązanie - "nigdy więcej", formułę, która często się powtarza. - Słyszymy od różnych polityków, że ta formuła uzdrowi. Ona jest bez refleksji, ponieważ powtarzana jest w nieskończoność. Spotkałam się w mediach, które zajmują się sprawami żydowskimi w Europie i nawet się zastanawiano nad tym, czy to już się wytarło i w zasadzie o czym my mówimy. Pewne pojęcia się zacierają- dostrzega gość audycji. 

Premier Holandii przeprasza Żydów  

Premier Mark Rutte w niedzielę po raz pierwszy przeprosił w imieniu rządu holenderskich Żydów za prześladowania, jakich doświadczyli podczas II wojny światowej ze strony ówczesnych władz. "Gdy ostatni z ocalałych wciąż są z nami, przepraszam dziś w imieniu rządu za działania ówczesnych holenderskich władz" - powiedział Rutte w Amsterdamie przed pomnikiem ofiar Auschwitz. W kontekście tego wydarzenia gość audycji dopowiada, że zjawisko antysemityzmu jest poważnym problemem w Unii Europejskiej. - Dotyczy on przede wszystkim zachodu Europy, jest widoczny w Niemczech i we Francji. Jest to zjawisko narastające - dodaje. 

Ponadto w audycji: 

- Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ - Obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau z udziałem m.in. byłych więźniów obozu, prezydenta A. Dudy, przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów Ronalda S. Laudera i kilkudziesięciu przedstawicieli państw i organizacji. Gościem w studiu był prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

Spotkanie premiera Irlandii Leo Varadkara z głównym negocjatorem UE ds. brexitu Michelem Barnierem. Barnier będzie też w Belfaście. Czy kwestia zewnętrznej unijnej granicy między Irlandią a Irlandią Północną jest już rozwiązana? Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: prof. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica) 

Data emisji: 27.01.2020 r. 

Godzina emisji: 17.26

IAR/ans