Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Błaszczyk 08.02.2020

Adam Borowski: wymiar sprawiedliwości to skamielina, nieruszona ręką reformy

- Chcemy podziękować panu prezydentowi za to, że podpisał tę ustawę, ale to jest początek drogi, początek reformy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Borowski, przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej". - Reformy sądów nie przeprowadzono od 30 lat - ocenił.

W południe przed Trybunałem Konstytucyjnym rozpocznie się demonstracja poparcia dla reformy wymiaru sprawiedliwości. - Nie jest to demonstracja "przeciw", jest to demonstracja "za" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Borowski.

tk pap 1200.jpg
"Kasta basta". 8 lutego demonstracja w obronie reformy sądownictwa

"Skamielina" po rządach komunistycznych

- Chcemy wyrazić poparcie dla rządzących, chcących przeprowadzić reformę sądów. Nie zrobiono tego od 30 lat. Rządy komunistów się skończyły, a wymiar sprawiedliwości jest ostatnią skamieliną nieruszoną ręką reform - ocenił publicysta. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Tomasz Sakiewicz: bez reformy sądów nigdy nie wyjdziemy z postkomunizmu

- To, co pan prezydent podpisał - chodzi o ustawę pozwalającą pociągnąć do odpowiedzialności tych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, którzy popełniają przestępstwa i sprzeniewierzają się niezawisłości sędziowskiej - to nie jest ustawa, mająca zmusić do jakichkolwiek działań, czy wydawania wyroków wbrew sumieniu sędziego. To jest ustawa, mająca spowodować, by sędziowie nie wychodzili poza uprawnienia, które mają z mocy ustawy - ocenił.

"Początek drogi"

Gość Polskiego radia ocenił, że "sędziowie mają ogromne uprawnienia". - Mają narzędzie, które albo będzie sprawiedliwie używane - a niestety, przez dziesięciolecia rzesze ludzi zostało przez sąd pokrzywdzonych kuriozalnymi wyrokami - argumentował.

- Chcemy podziękować panu prezydentowi za to, że podpisał tę ustawę, ale to jest początek drogi, początek reformy - podkreślił publicysta.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Sędziowie są bogami, panami życia i śmierci". Były opozycjonista ostrzega i organizuje demonstrację

W rozmowie także komentarz do buntu środowiska sędziowskiego wobec proponowanej reformy sądownictwa. Publicysta przypomniał przypadek ustawy o powołaniu sądu lustracyjnego z początku lat 90. - Środowisko sędziowskie ogłosiła bojkot tego sądu, zbuntowało się. Teraz jest dokładnie tak samo: sędziowie nie chcą być kontrolowani, nie chcą mieć narzędzia Izby Dyscyplinarnej nad sobą - ocenił Adam Borowski. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Adam Borowski (wydawca, przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej")

Data emisji: 08.02.2020

Godzina emisji: 08.15

mbl