Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 05.03.2020

Koronawirus w Polsce. PZU uruchamia darmowe telefoniczne konsultacje lekarskie

Pod numerem telefonu 22 505 11 88 każdy może uzyskać poradę lekarską. Lekarz skonsultuje się z pacjentem telefonicznie lub przeprowadzi wideokonsultację. To reakcja na apel prezydenta Andrzeja Dudy o włączenie się do walki z koronawirusem.
Wideo
  • Sygnały Dnia
Posłuchaj
  • PZU uruchamia darmowe telefoniczne konsultacje lekarskie (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Lekarze PZU Zdrowie będą bezpłatnie świadczyć pomoc wszystkim, którzy niepokoją się o swoje zdrowie - powiedział w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia prezes PZU Paweł Surówka.

Gdy - w godz. 8.00-20.00 - zadzwonimy pod numer 22 505 11 88 połączymy się z przeszkolonym konsultantem, który - po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu - połączy nas z lekarzem. Po przeprowadzeniu konsultacji telemedycznej lekarz rozstrzygnie, czy w naszym przypadku konieczny jest kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i udanie się do szpitala chorób zakaźnych.

- Nasi lekarze są zapoznani z procedurami, mają uprawnienie, żeby zdalnie udzielić zwolnienia lekarskiego. Otrzymałem specjalne upoważnienie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - podkreślił Paweł Surówka. Gość radiowej Jedynki zauważył, że uruchomienie infolinii może ograniczyć liczbę wizyt pacjentów w przychodniach i co za tym idzie - ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów.

Także Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię w związku z zagrożeniem koronawirusem -  800 190 590.

Pierwszy potwierdzony przypadek

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono w Lubuskiem. Chory pochodzi z Cybinki, niedawno wrócił z Nadrenii Północnej Westfalii (Niemcy). Mężczyzna znajduje się na oddziale zakaźnym w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Jego stan jest dobry. 

Jeśli w ciągu 14 dni od powrotu z obszaru ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub kontaktu z osobą chorą zaobserwujemy u siebie wysoką gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie powinniśmy bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną (wykaz na stronie www.gov.pl/koronawirus), a w przypadku nasilonych objawów zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego lub oddziału prewencyjno-zakaźnego.

W związku z koronawirusem w Polsce hospitalizowanych jest 65 osób. 349 osób przebywa w kwarantannie domowej, a 4540 osób zostało objętych nadzorem sanepidu.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach.

Zakażenia odnotowano także m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii.

Według najnowszych danych od 31 grudnia 2019 roku do 3 marca br. na całym świecie zanotowano 90 663 potwierdzone przypadki COVID-19. 3124 osoby zmarły.

. 
PAP/Maciej Zieliński

Pamiętajmy o częstym myciu rąk!

Wirus przenosi się drogą kropelkową, ale RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną. Źródło infekcji nadal pozostaje nieznane. Uznaje się, że może ono być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać zatem o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekcji środkami na bazie alkoholu. Zachować należy bezpieczną odległość od ludzi, kaszleć i kichać w chusteczkę lub zgięcie łokcia, unikać dotykania ust, nosa, oczu.

. .

PAP/Adam Ziemienowicz

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: prezes PZU Paweł Surówka
Data emisji: 05.03.2020
Godzina emisji: 07.40

kk