Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 08.05.2020

Bałtycka "bańka podróżnicza". Kinga Raś: nastawienie na ratowanie gospodarki

- Jest to nastawione na ratowanie gospodarki i prewencyjnie zwalczanie kryzysu gospodarczego, który jest przewidywany w większym lub mniejszym wymiarze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kinga Raś z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o bałtyckiej "bańce podróżniczej". Czy Litwa, Łotwa i Estonia ograniczą obostrzenia na swoich granicach?
Posłuchaj
  • Granice państw bałtyckich, Ukraina i Rosja, Niemcy o II wojnie światowej, wybory korespondencyjne na świecie (Więcej świata)
Czytaj także

Litwa od przyszłego tygodnia zezwoli na wjazd na swoje terytorium obywatelom Polski bez wymogu dwutygodniowej kwarantanny. Dla samochodów osobowych zostanie otwarte m.in. przejście graniczne w Ogrodnikach. Rząd Litwy zdecydował, że od 11 maja na litewskie terytorium będą mogli wjechać wszyscy obcokrajowcy, jednak wymóg 14-dniowej izolacji nie będzie obowiązywał tylko polskich obywateli, o ile będą jechać na Litwę do pracy, w celach biznesowych lub naukowych.

- Spośród państw bałtyckich Litwa nie miała najwyższych statystyk, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Zdecydowanie takich przypadków najwięcej jest w Estonii (…). Walka z pandemią nałożyła się na Litwie z problemami w służbie zdrowia - przekazuje Kinga Raś.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Litwa od 11 maja otwiera granicę dla Polaków jadących do pracy

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych

Ekspert Jedynki przytacza, że odbyło się dziś spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Litwy, Łotwy i Estonii. - Wspólnie dyskutowali, na jakich zasadach znieść ruch wewnętrzny. Dodatkowo Litwie zależy na zniesieniu tych obostrzeń, jeśli chodzi o Polskę, natomiast Estonii zależy z kolei na Finlandii. To wszystko wynika ze współpracy transgranicznej oraz rozwoju współpracy gospodarczej, biznesu i firm lokalnych - dodaje.

Obecnie przekraczanie granic między poszczególnymi państwami na całym świecie obwarowane jest wieloma obostrzeniami. W przypadku powstania bałtyckiej "bańki podróżniczej", w tym rejonie Europy przekraczanie granic byłoby zdecydowanie łatwiejsze.

- Przypuszczam, że decyzje dotyczące obostrzeń mogą zostać podjęte, jeśli chodzi o same państwa bałtyckie. Sceptyczna byłabym w kwestii Finlandii, ponieważ rząd fiński dosyć restrykcyjnie podchodzi do wszystkich reguł i nie ma zapędów, żeby szybko znosić ograniczenia - komentuje Kinga Raś.

Dlaczego zniesienie obostrzeń?

Kinga Raś zauważa, że zniesienie obostrzeń dotyczyłoby na przykład braku konieczności posiadania zezwoleń i zaświadczeń, w jakim celu udaje się do danego kraju. - Zniesionoby obostrzenia, jeśli chodzi o przekraczanie granic osób uczących się bądź jadących w delegacje służbowo-biznesowe. Ewidentnie jest to nastawione na ratowanie gospodarki i prewencyjnie zwalczanie kryzysu gospodarczego, który jest przewidywany w większym lub mniejszym wymiarze. Także niektóre przejścia zostałyby wznowione pod względem dwukierunkowości - słyszymy.

Ponadto w audycji:

- Polska będąca na czele grupy kilku państw, przeforsowała zapisy dotyczące rosyjskiej odpowiedzialności za konflikt na Ukrainie i wzywające Moskwę do zmniejszenia napięcia. Takie zapisy znalazły się w deklaracji na szczyt Unia Europejska - Japonia. Materiał Katarzyny Semaan.

- Dziś przypada 75. rocznica kapitulacji Niemiec, co zakończyło II wojnę światową. 53 proc. Niemców chce postawienia "grubej kreski” pod nazistowską przeszłością, tak wynika z sondażu zleconego przez dziennik "Die Zeit". Taka sama liczba ankietowanych uważa, że za popełnione zbrodnie odpowiada "grupa zbrodniarzy". Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Polskiej Akademii Nauk.

- Kilka państw szykuje się do przeprowadzenia różnego typu wyborów drogą korespondencyjną. Materiał Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Kinga Raś (PISM), prof. Piotr Madajczyk (PAN)

Data emisji: 8.05.2020

Godzina emisji: 17.28

DS