Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 25.05.2020

B. europoseł uspokaja: ocena praworządności nie ma wpływu na budżet UE

Sytuacja dotycząca praworządności w Polsce była tematem posiedzenia komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego. Przewodniczący komisji, hiszpański poseł Juan Fernando Lopez Aguilar przekonywał, że działania obecnych polskich władz prowadzą nasz kraj do polexitu.

W raporcie mowa jest o upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce, o braku równych możliwości prowadzenia kampanii wyborczej w czasie pandemii. Jest w nim również krytyka procedowania ustaw o zakazie aborcji i edukacji seksualnej, a także wezwanie, by ocenę praworządności łączyć z wysokością środków przyznawanych danemu państwu.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski i poseł Parlamentu Europejskiego Patryk Jaki podczas konferencji prasowej w Sejmie Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski i poseł Parlamentu Europejskiego Patryk Jaki podczas konferencji prasowej w Sejmie

Praworządność a budżet UE

Prof. Genowefa Grabowska, była europoseł, zauważa, że ten raport to kolejne zwrócenie uwagi komisji na te przypadki, które jej zdaniem w naszym kraju przebiegają niewłaściwie. - To jest w zasadzie apel albo do Komisji Europejskiej, żeby użyła narzędzi, które mogą Polsce zaszkodzić, albo apel do Rady Unii Europejskiej lub do instytucji europejskich, aby podjęły działania skutkujące zmniejszeniem środków przyznanych Polsce w następnym budżecie - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Raport to straszak?

Jej zdaniem jest to absolutnie niemożliwe i to jest jedynie straszak. Zwraca uwagę, że budżet Unii Europejskiej musi być przyjęty jednomyślnie przez wszystkie państwa członkowskie. - Trudno sobie wyobrazić, żeby wszystkie państwa głosowały za takim rozwiązaniem - podkreśla. Uważa, że wszystkie państwa, czytając raport poświęcony Polsce, mogą zobaczyć, jak niewiele trzeba, żeby zakwestionować to, co posłowie tej komisji uważają za naruszenie praworządności.

Według Genowefy Grabowskiej kuriozalne jest to, że raport jest przedłożony przez Juana Fernando Lopeza Aguilara, który jako Hiszpan widzi, co dzieje się w Hiszpanii, a większość zarzutów z raportu, a nawet o wiele poważniejsze można skierować wobec jego kraju. Była europoseł przypomina, że już za kadencji poprzedniej Komisji Europejskiej próbowano użyć wobec Polski artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej, ale okazało się, że nie zdołano zebrać poparcia nawet połowy członków Unii.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- Setki kar finansowych wymierzyli funkcjonariusze sił porządkowych we Włoszech w pierwszy weekend po zniesieniu większości restrykcji nałożonych w marcu z powodu pandemii. Włoskie media nazywają "zbiorowym szaleństwem" to, co działo się nocą w Neapolu, gdzie powstały olbrzymie skupiska bawiących się ludzi, w większości bez maseczek. W Mediolanie, stolicy najbardziej dotkniętej przez epidemię Lombardii, drugą noc z rzędu w dzielnicach lokali zgromadziły się tłumy mimo apeli władz o spokój i umiar, a także ostrzeżeń, że zostaną przywrócone restrykcje. Felieton Katarzyny Semaan.

- Policja w Hongkongu użyła gazu łzawiącego do rozpędzenia antyrządowych demonstrantów sprzeciwiających się planom Pekinu bezpośredniego narzucenia regionowi przepisów o bezpieczeństwie narodowym. Na rozpoczętej w piątek dorocznej sesji chiński parlament ma zająć się wprowadzeniem w Hongkongu przepisów przeciwko terroryzmowi, separatyzmowi, działalności wywrotowej i zagranicznym ingerencjom w sprawy regionu. Według obserwatorów wprowadzenie tych przepisów z pominięciem hongkońskiego parlamentu byłoby najpoważniejszym jak dotąd krokiem Pekinu w stronę ograniczenia autonomii Hongkongu i przejęcia nad nim kontroli. Rozmowa z Michałem Boguszem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Proces premiera Izraela Benjamina Netanjahu, oskarżonego o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania, został odłożony po godzinnym przesłuchaniu przed sądem w Jerozolimie. Proces rozpoczął się blisko cztery lata po wszczęciu postępowania wobec szefa rządu. Sam Netanjahu oznajmił wcześniej, że proces jest "próbą obalenia silnego prawicowego przywódcy”. Proces rozpoczął się tydzień po zaprzysiężeniu Netanjahu po raz piąty na stanowisku szefa rządu - jest pierwszym izraelskim premierem postawionym w stan oskarżenia podczas pełnienia urzędu. Felieton Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Prof. Genowefa Grabowska (była europoseł, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie), Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 17.25

ag