Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.05.2020

Prof. Tomasz Grosse: wypracowanie porozumienia o Funduszu Odbudowy będzie trudne

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Funduszu Odbudowy wartego 750 miliardów euro, by gospodarkom państw Unii pomóc wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Do Polski w formie dotacji i kredytów ma trafić ponad 63 miliardy euro.  Kształt Funduszu Odbudowy będzie jeszcze przedmiotem negocjacji. Unijny szczyt w tej sprawie zaplanowano na 19 czerwca.

Polska największym beneficjentem. 8 mld euro z funduszu na transformację energetyczną.

Flagi UE przed siedzibą Komisji Europejskiej Flagi UE przed siedzibą Komisji Europejskiej

O ostateczne porozumienie będzie trudno

Prof. Tomasz Grosse uważa, że wypracowanie porozumienia będzie bardzo trudne i nie stanie się to szybko, najprawdopodobniej po wakacjach.

Ekspert podkreśla, że nadal nie znamy wielu szczegółów, które będą dopiero ucierały się podczas negocjacji. Niemcy, podobnie jak kraje tzw. oszczędnej czwórki - Niderlandy, Dania, Szwecja i Austria, chciałyby szybszego rozliczenia funduszu niż 2028 rok, jak zakładają to plany.

 
Posłuchaj całej audycji, w której również o:

- Lider partii Rodina, deputowany Aleksiej Żurawliew złożył w rosyjskiej Dumie projekt ustawy, która, jeśli zostanie przyjęta, unieważni rezolucję Zjazdu Deputowanych Ludowych ZSRR, potępiającą pakt Ribbentrop-Mołotow. Zdaniem Żurawliewa, autorzy rezolucji potępiającej pakt Ribbentrop - Mołotow nie kierowali się zasadami obiektywizmu i bezstronności, ale skupili się na potępieniu dodatkowego tajnego protokołu w sprawie, jak to określił Żurawiew, "transformacji geopolitycznej w Europie w przededniu II wojny światowej". Stwierdza, że pakt Ribbentrop - Mołotow "nie przewidywał zmiany granic innych państw", "w przeciwieństwie do dzisiejszych metod eksportowania "demokracji" poprzez "pomarańczowe rewolucje" poprzez obalenie prawowitych rządów”. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy.

- W Niemczech niektóre landy buntują się przeciwko kanclerz Angeli Merkel. Na czele buntu stoi premier Badenii-Wirtembergii, jednego z najważniejszych landów. Regiony otwierają, co chcą we własnym rytmie. Niemcy są państwem federalnym, ale w czasie pandemii wiele decyzji podejmowała centrala. Część szefów rządów krajów związkowych nie chce słuchać Merkel, która jest bardzo niechętna luzowaniu restrykcji. Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

4/ Rząd Rumunii zwrócił się do państwowej spółki energetycznej Nuclearelectrica o zakończenie współpracy z China General Nuclear Power Corporation (CGN) przy budowie dwóch nowych reaktorów w elektrowni jądrowej w Cernavoda. Powód? Ostrzeżenia USA i zmiana polityki rządu Ludovica Orbana. Wstępną umowę inwestycyjną w tej sprawie z CGN zawarto rok temu, gdy krajem rządziła Partia Socjaldemokratyczna (PSD) pod kierownictwem premier Vioriki Dăncili. Jednak wraz z upadkiem jej gabinetu w listopadzie 2019 r. nowy premier Ludovic Orban (centroprawicowa Partia Narodowo-Liberalna; PNL) dążył do wypowiedzenia umowy. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski), prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 17.28

ag