Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 28.07.2020

Układ New START. Ekspert: Amerykanie chcieliby, aby Chiny wzięły w nim udział

- Zdaniem Amerykanów, jeżeli układ New START miałby obowiązywać na kolejne dziesięć lat to musiałyby wziąć w nim udział Chiny, tymczasem oni nie myślą przystępować do tych rozmów, dlatego Stany Zjednoczone chciałyby wynegocjować z Rosjanami przedłużenie obecnego układu nie o 10 lat ale o 6 miesięcy - mówił w "Więcej Świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. 

Posłuchaj
24:50 [ PR1]PR1 (mp3) 28 lipiec 2020 17_26_36.mp3 Układ New START, spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy (Więcej świata/Jedynka)

 

W Wiedniu rozpoczynają się rozmowy przedstawicieli władz USA i Rosji w sprawie przedłużenia układu New START, dwustronnego traktatu międzynarodowego między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Federacją Rosyjską w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych. Podpisany 8 kwietnia 2010 roku traktat wszedł w życie 5 lutego 2011 roku i wygasa w 2021 roku. 

Amerykanie sygnalizują chęć przedłużenia traktatu o kolejne kilka miesięcy. Ma to dać czas na rozmowy na temat ewentualnego dłuższego przedłużenia traktatu lub podpisania nowego dokumentu, który objąłby również inne rodzaje broni strategicznej. Przede wszystkim Waszyngton chce, aby jednym z sygnatariuszy nowej umowy stały się Chiny. - Stany Zjednoczone chciałyby wypracować formułę włączenia w Chinach i innych krajach układu zbrojeniowego - zaznacza Andrzej Talaga. - Inny był sens zawierania pierwszego układu START, który miał miejsce w latach 90., kiedy obie strony miały po kilkanaście tysięcy głowic nuklearnych i realizowały strategię wzajemnego wyniszczenia - dodaje. 

Czy wyścig zbrojny cały czas trwa? 

Zdaniem Andrzeja Talagi wyścig zbrojny trwa i nie tylko w zakresie, który obejmuje układ New START. - Wyścig trwa i będzie trwał w narożnych płaszczyznach. Arsenał amerykański zaczyna mocno rdzewieć, myślą o jej odnowieniu. Rosjanie natomiast swój arsenał odnowili, ale to też nie są nowoczesne konstrukcje - ocenia gość audycji. - Wyścig zbrojny idzie w innym kierunku i broniami przyszłości będą sztuczna inteligencja, rakiety hipersoniczne czy systemy kontrolujące łączność - uważa. 

 Ponadto w audycji:

- Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy. Oprócz rozmów trójstronnych ministrowie odwiedzą Brygadę Polsko-Litewsko-Ukraińską LITPOLUKRBRIG. Gościem audycji był Maciej Zaniewicz z PISM. 

- 20 rocznica uroczystego otwarcia w Katyniu cmentarza polskich i rosyjskich ofiar NKWD. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego.

- Chińska wirusolog, na łamach hiszpańskiego "El Mundo", oskarżyła władze Chin o doprowadzenie do pandemii koronawirusa. Zapowiedziała, że jej zespół przedstawi raport dowodzący, że koronawirus to sztuczny twór. Li-Meng Yan, która kilka miesięcy temu opuściła Hongkong, gdzie pracowała w jednym z laboratoriów badawczych, podkreśliła, że o SARS-CoV-2 poinformował ją w grudniu 2019 r. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego. 

 Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), Maciej Zaniewicz (PISM)

Data emisji: 28.07.2020

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans