Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Damian Nejman 15.08.2020

Piotr Dmitrowicz o Bitwie Warszawskiej: to było starcie cywilizacji

- Była świadomość, że to starcie cywilizacji. Bolszewicki terror powodował, że ta świadomość była jeszcze większa w polskim społeczeństwie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Sto lat temu Polacy zatrzymali na linii Wisły bolszewicką nawałę, której celem było zniszczenie dotychczasowego porządku świata. Tym samym Europa została uratowana od widma rewolucyjnego terroru. Edgar Vincent D’Abernon nazwał to starcie 18. decydującą bitwą w dziejach świata.

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Posłuchaj
10:40 PR1_MPLS 2020_08_15-12-23-37.mp3 Piotr Dmitrowicz o Bitwie Warszawskiej: to było starcie cywilizacji (W samo południe/Jedynka)

 

Zdaniem Piotra Dmitrowicza starcie z bolszewikami zaczęło się w listopadzie 1918 roku. - W momencie, gdy odzyskiwaliśmy niepodległość już wtedy zdawano sobie sprawę z tego, że Rosja się z tym nie pogodzi i będzie parła na zachód. Już wtedy na Kremlu był plan operacyjny "Wisła". Trudno znaleźć tę jedną datę początku konfliktu - stwierdził dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia przyznał, że "ci młodzi chłopcy, którzy zaciągali się do wojska szli, aby bronić swojej rodziny, własnego domu i miasta". - Była świadomość, że to starcie cywilizacji i ta wojna nie zakończyłaby się traktatem. To była wojna cywilizacyjna. Bolszewicki terror powodował, że ta świadomość była jeszcze większa w polskim społeczeństwie. Autorem zwycięstwa było całe polskie społeczeństwo - dodał Dmitrowicz. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

Data emisji: 15.08.2020

Godzina emisji: 12.23

dn