Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 21.09.2020

Ekspert: Białoruś nie będzie już taka sama jak przed sfałszowanymi wyborami

Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska zaapelowała w europarlamencie o stworzenie międzynarodowej koalicji, która miałaby ułatwić negocjacje między opozycyjną Radą Koordynacyjną a prezydentem Alaksandrem Łukaszenką. Dr Małgorzata Bonikowska uważa, że wybory prezydenckie zmieniły Białoruś, choć do demokracji w naszym rozumieniu jest jeszcze daleko.
Posłuchaj
24:18 WS 21-09-2020.mp3 Białoruś się zmieni (Więcej świata/Jedynka)

Kraje Unii cały czas nie mogą się porozumieć w sprawie sankcji wobec tych białoruskich urzędników, którzy są odpowiedzialni za brutalne tłumienie opozycyjnych protestów lub za fałszerstwa wyborcze. Za obstrukcję odpowiada Cypr, który domaga się wprowadzenia sankcji również wobec Turcji za jej poczynania na Morzu Śródziemnym.


białoruś mińsk protest sierpień 2020 shutterstock
Białoruski ekspert: reżim nie ustąpi, walczy ze społeczeństwem na śmierć i życie. Zachód musi pokazać swoje przywództwo

Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych przyznaje, że to - niestety - unijna normalność. - Kraje, dla których jedna sprawa nie jest priorytetowa, a inna jest, zawsze próbują ugrać swoje interesy - mówi. Wyjaśnia, że południe Europy z niepokojem patrzy na to, co robi Turcja i kraje regionu próbują powiązać sprawy sankcji. Z kolei dla krajów naszego regionu kwestia Białorusi jest pierwszorzędna. - I jedna i druga sprawa to powód do bólu głowy dla unijnej dyplomacji - zauważa. Wskazuje, że w sprawie Białorusi jest wiele wątków, a w tle są stosunki z Rosją. Zachodnia Europa uważa Białoruś za strefę rosyjskich wpływów, natomiast Polska i kraje nadbałtyckie ostrzegają, że takie postępowanie doprowadzi do wasalizacji Białorusi.

Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia, nie ma powrotu do Białorusi sprzed sfałszowanych wyborów, choć państwa demokratycznego na modłę zachodnią szybko nie będzie. Dlatego uważa, że najrozsądniejsze byłoby dołączenie do układu "Łukaszenka i chroniący go Putin" jakiegoś elementu opozycyjnego, na przykład w parlamencie.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Włosi głosowali w wyborach regionalnych i w referendum na temat zmniejszenia liczebności parlamentu. Korespondencja Piotra Kowalczuka.

W Stanach Zjednoczonych ożywiona debata na temat nominacji do Sądu Najwyższego. W piątek wieczorem zmarła bowiem zasiadająca w nim od 27 lat Ruth Bader Ginsburg. Miała 87 lat, a przyczyną śmierci były komplikacje po nowotworze trzustki. Rozmowa z dr. Marcinem Fatalskim, amerykanistą. 

W Brukseli wybuchł skandal szpiegowski. Czy były brytyjski dyplomata, a potem analityk do spraw azjatyckich był chińskim szpiegiem? Felieton Katarzyny Semaan.

Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych, dr Marcin Fatalski Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Marcin Fatalski (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 17.28

ag