Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 06.01.2021

Wybory do Senatu w USA. Baranowski: to jest walka o wszystko

- Sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest teraz tak napięta, że nie można spodziewać się współpracy między partiami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States. W amerykańskim stanie Georgia rozstrzyga się właśnie ostateczny rozkład sił w Senacie, a tym samym przyszłość prezydentury Joe Bidena. 

1200_Biden_shutterstock.png
"Nie będzie bardzo aktywny". Guzy o prezydenturze Joe Bidena
Posłuchaj
21:02 Jedynka/Więcej świata - 6.01.2021 Wybory do Senatu USA, Wuhan, kryzys polityczny we Włoszech (Jedynka/Więcej świata)

Chociaż na oficjalne wyniki musimy jeszcze trochę poczekać, wszystko wskazuje na to, że w dogrywce wyborczej o kluczowe dwa miejsca w Senacie, Raphael Warnock wygrał jedno z nich, a Jon Ossoff może wygrać drugie. Obaj politycy reprezentują Demokratów.

Jeżeli partia Joe Bidena zdobędzie te dwa miejsca, Demokraci i Republikanie będą mieli po 50 senatorów. To oznacza, że decydujący głos w Izbie będzie należał do jej przyszłej wiceprzewodniczącej - wiceprezydent Kamali Harris. W efekcie da to przewagę Demokratom, którzy mają już większość w Izbie Reprezentantów.


Demokraci mogą mieć wszystko

- Są to całkowicie kluczowe wybory i wynik, który obserwujemy, czyli wygrana jednego demokraty i przewaga drugiego, jest zaskoczeniem. Te wybory są ważne dla Joe Bidena, ponieważ z tymi dwoma senatorami Demokraci będą mieli większość w Senacie oraz Izbie Reprezentantów, więc będą kontrolowali cały Kongres oraz będą mieli prezydenturę - komentuje Michał Baranowski.

Ekspert Jedynki zauważa, że w przypadku zdobycia dwóch mandatów w Georgii Demokraci będą mieli w swoich rękach władzę ustawodawczą i wykonawczą. - Dla Joe Bidena jest to warunek konieczny, żeby wprowadzać zmiany i reformy szczególnie w sprawach wewnętrznych w USA, tj. reformę gospodarki czy zmianę systemu zdrowotnego. Jeżeli jednak okaże się, że Republikanie utrzymają jedno miejsce, to na pewno możemy spodziewać się pełnej blokady i braku chęci współpracy - twierdzi.

- Sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest teraz tak napięta, że nie można spodziewać się współpracy między partiami. Dlatego tak naprawdę jest to walka o wszystko - dodaje Michał Baranowski.

Georgia odwróciła się od Republikanów?

Demokraci przez wiele lat nie byli w stanie wygrać w Georgii wyborów prezydenckich czy też do Senatu. Teraz jednak to się zmieniło. - To jest ogromna zmiana, ponieważ Joe Biden jest pierwszym kandydatem Demokratów, który od 30 lat wygrał w tym stanie. Zrobił to jednak niecałymi 12 tys. głosów na 4 mln oddanych, co było bardzo niewielką przewagą. Natomiast senator Raphael Warnock jest pierwszym Afroamerykaninem wybranym przez mieszkańców Georgii - wyjaśnia Michał Baranowski.

- Dlaczego doszło do takiej zmiany? Georgia zmienia się, jeżeli chodzi o populację. Jest to stan coraz bardziej zróżnicowany rasowo. Chodzi mi nie tylko o Afroamerykanów i białych, ale jest również coraz więcej Latynosów, Meksykanów bądź amerykańskich obywateli tego pochodzenia, którzy w większym procencie głosują na Demokratów - uważa ekspert Jedynki.

Zdaniem eksperta Jedynki republikańskim senatorom nie pomogła także ostatnia wizyta prezydenta Donalda Trumpa. - W miejscach, które odwiedził Trump na finiszu kampanii, republikanie zagłosowali w mniejszym stopniu w niż w miejscach, których nie odwiedził. Wygląda na to, że do pewnego stopnia to też wina prezydenta Trumpa - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Chiny nie wpuściły dwóch ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), którzy mieli badać pochodzenie koronawirusa w Wuhan. Oficjalną wersją są kwestie wizowe. Rozmowa z Jakubem Jakóbowskim z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- We Włoszech doszło do głębokiego kryzysu politycznego, który może doprowadzić do zmiany na stanowisku premiera, poważnych zmian w rządzie czy nawet przyspieszonych wyborów. Korespondencja Piotra Kowalczuka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Michał Baranowski (German Marshall Fund of the United States), Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 6.01.2021

Godzina emisji: 17.32

DS