Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Bieńkowski 08.01.2021

Dyrektor szpitala MSWiA: chcemy, by nasz punkt szczepił tysiąc osób dziennie

- Codziennie staramy się zaszczepić około 300-400 osób z personelu białego, który zajmuje się pacjentami. Chcemy, aby wydolność naszego punktu szczepień osiągnęła tysiąc osób dziennie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Zaczyński, dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym i wicedyrektor szpitala MSWiA w Warszawie.

Zapytany o sytuację związaną ze szczepieniami celebrytów spoza grupy zero dr Artur Zaczyński odparł, że nie śledzi tych informacji zbyt szczegółowo, mimo iż są bardzo medialne. Obecnie - jak podkreślał - jego priorytetem są szczepienia, które powinny być wykonywane z jak największą przepustowością.

- Mamy dużo ważnych rzeczy do zrobienia, żeby szczepić medyków z jak największą przepustowością w ramach Stadionu i szpitala tymczasowego - skomentował.

Czytaj także:
shutterstock_lekarz 1200.jpg
Wyzwania zdrowotne w 2021 roku w dobie pandemii

Stwierdził również, że lekarze powinni rozsądnie kwalifikować pacjentów do szczepienia i jeśli szczepionka miałaby się zmarnować, to warto ją skierować do osób, które mogą zostać zaszczepione. - Jeżeli przejdziemy do szczepień populacyjnych (…) to dostępność do punktów szczepień będzie szersza i wyrównamy wszystkie oczekiwania społeczeństwa - stwierdził dr Zaczyński w kontekście dostępności szczepień.

Przyznał, że też nie rozumie, dlaczego na WUM pozwolono na szczepienia osób spoza grupy zero. - Na pewno ta komisja będzie wszystko wyjaśniać i mam nadzieję, że te fakty zostaną przedstawione społeczeństwu - posumował krótko sytuację. 

Szczepienie personelu medycznego

Dr Artur Zaczyński wyjaśnił również, że obecnie każdy chętny przedstawiciel personelu medycznego ze szpitali węzłowych zostanie zaszczepiony w ciągu 24 godzin, jeśli zgłosi taką potrzebę. Szczepienie będzie odbywało się zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Czytaj także:
pandemia 1200.jpg
Dr Artur Zaczyński: będziemy dzielić świat na "przed" i "po" pandemii

- Tych zgłoszeń jest kilka tysięcy - komentował dyrektor szpitala MSWiA. - Codziennie staramy się zaszczepić około 300-400 osób z personelu białego, który zajmuje się pacjentami. Staramy się, aby wydolność naszego punktu szczepień osiągnęła tysiąc osób dziennie - mówił gość radiowej Jedynki, odnosząc się do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.

Komentując użyteczność szczepionki, dr Zaczyński wyjaśnił, że dostęp do szóstej, dodatkowej dawki powinna być umiejętnie wykorzystana. Stwierdził, że ostatnie wydarzenia wzmocniły również czujność lekarzy i społeczeństwa, jeżeli chodzi o przestrzeganie zasad kwalifikacji do odpowiednich grup.

Posłuchaj
07:34 [ PR1]PR1 (mp3) 8 styczeń 2021 12_24_41 Zaczynski.mp3 Dr Artur Zaczyński o szczepienia w Polsce (Jedynka/W samo południe)

Kwalifikacja do szczepień

Na pytanie odnośnie do sytuacji dotyczącej poziomu zaawansowania Narodowego Programu Szczepień w Polsce dr Zaczyński odpowiedział, że każdy się uczy czegoś nowego. Nie ma - według niego - czasu na długi proces szczepienia w gabinetach lekarskich lub odpowiadanie na wszystkie pytania i wątpliwości pacjentów. Osoba przychodząca na szczepienie powinna być do nich przygotowana przez lekarza specjalistę lub lekarza POZ, jeśli leczy się z powodu innych chorób.

Czytaj także:
senior szpital shutterstock_564755803 1200.jpg
Koronawirus w Niemczech. Największa liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii

- Teraz musimy zmienić nasze postrzeganie, żeby pacjent przychodził przygotowany. (…) Żeby nie przychodził do punktu szczepień ze swoimi wątpliwościami, bo to wydłuży proces szczepienia i spowoduje duże kolejki - skomentował dr Zaczyński.

Czas przypadający na szczepienie jednego pacjenta powinien - według gościa radiowej Jedynki - wynosić około 6 minut. - Badanie lekarskie czy nie ma nadciśnienia, czy nie ma zaburzeń rytmu serca, czy osłuchowo nie ma nic i nie ma temperatury, to resztę pytań odnośnie stanu zdrowia powinno się załatwić przed punktem szczepień. Lekarz w punkcie szczepień nie ma wglądu do całej dokumentacji pacjenta - przekonywał ekspert.

- Jeżeli osiągniemy tę świadomość populacyjną (…) i na jeden punkt lekarski będziemy w stanie szczepić 10 pacjentów na godzinę, to będzie bardzo duże osiągnięcie - dodał na zakończenie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Artur Zaczyński (dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym i wicedyrektor szpitala MSWiA w Warszawie)

Data emisji: 08.01.2021

Godzina emisji: 12.24

mib