Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 20.01.2021

Amerykanista o prezydenturze Joe Bidena: będzie zupełnie inna niż Donalda Trumpa

Mateusz Piotrowski z PISM przewiduje, że przywództwo Joe Bidena będzie zupełnie inne niż to, które prezentował Donald Trump. I nie chodzi tylko o symbolikę. - Trump kierował się hasłem "America first" (przede wszystkim Ameryka), co było popularne w Stanach Zjednoczonych, ale w wymiarze międzynarodowym szkodziło wizerunkowo USA - zauważa.

Biden inauguracja PAP 1200.jpg
Inauguracja Joe Bidena. Wałkuski: towarzyszą jej nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Zdaniem Mateusza Piotrowskiego rządy Joe Bidena będą miały inny format, o czym można się zorientować już po nominacjach do nowego rządu. Zmieni się też stosunek Amerykanów do organizacji międzynarodowych, takich jak WHO czy ONZ.

Posłuchaj
19:15 jedynka-20-01-2021-więcej-świata.mp3 Jaka będzie prezydentura Joe Bidena (Więcej świata/Jedynka) 

kapitol pap 1200x660.jpg
Analityk: w głębi serca Donald Trump chce ponownych zamieszek

- Dostrzeżono to, na co między innymi Trump zwracał uwagę, że te multilateralne organizacje często służą interesom np. Chin - wyjaśnia. Wskazuje, że np. WHO jest pod wpływem Chin i nawet teraz, kiedy wiadomo, że pandemia koronawirusa rozpoczęła się w Chinach, kontrolerzy WHO mają kłopot w dostaniu się do Chin i przeprowadzeniu śledztwa.

Nowa administracja to widzi, ale wychodzi z założenia, że Stany Zjednoczone będą miały większy wpływ na działalność takich organizacji od wewnątrz, niż pozostając poza ich strukturami. Analityk przewiduje, że polityka Waszyngtonu wobec Chin specjalnie się nie zmieni. Jego zdaniem relacje z Rosją też będą nie najlepsze. - Po administracji Bidena spodziewam się kontynuacji polityki nakładania sankcji - mówi. Według niego zostanie położony nacisk na zwrot Krymu Ukrainie i powstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2.

Rozmowę poprzedziła relacja Marka Wałkuskiego z ceremonii inauguracji prezydentury Joe Bidena.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Pracująca przy budowie Nord Stream 2 barka do układania rur Fortuna i jej armator, rosyjska spółka KVT-RUS, zostały objęte amerykańskimi sankcjami - ogłosiło ministerstwo finansów USA. Dziennik "Bild" poinformował, że spółka usług przemysłowych Bilfinger wycofała się z udziału w budowie gazociągu w obawie przed nałożeniem na nią amerykańskich sankcji. To pierwsze takie niemieckie przedsiębiorstwo. Prezydent elekt USA Joe Biden sprzeciwiał się w przeszłości Nord Streamowi 2, a rzecznik ambasady USA w Berlinie powiedział gazecie "Handelsblatt", że Waszyngton będzie nadal podejmował "wszystkie niezbędne i odpowiednie kroki", aby zapobiec dokończeniu Nord Streamu 2. Felieton Michała Strzałkowskiego.

O relacjach transatlantyckich rozmowa z prof. Tomaszem Grzegorzem Grosse.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Mateusz Piotrowski (amerykanista, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 17.32

ag