Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 07.04.2021

Napięcie wokół Donbasu. Ekspert: mamy do czynienia z koncentracją rosyjskich sił

Minionej doby w Donbasie poległo 2 ukraińskich żołnierzy. Ukraińskie władze alarmują, że Rosja i wspierani przez nią bojówkarze eskalują sytuację na wschodzie kraju. Czy istnieje realne zagrożenie otwartej wojny? 

ukraina wojna donbas wojsko lądowe armata armia free shut 1200.jpg
Szef NATO rozmawiał z prezydentem Ukrainy. Chodzi o napiętą sytuację w Donbasie

Prorosyjscy bojówkarze w ciągu ostatniej doby dokonali 14 ataków na pozycje ukraińskich sił rządowych. Wykorzystywali m.in. broń strzelecką, wielkokalibrowe karabiny maszynowe, granatniki i moździerze. Jeden ukraiński wojskowy poległ w wyniku ran postrzałowych, jeden w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego.

Od początku roku straty ukraińskiej armii to co najmniej 24 poległych wojskowych i ponad 50 rannych. Według ukraińskich danych w niekontrolowanej przez Ukrainę części obwodów donieckiego i ługańskiego stacjonuje 28 tysięcy tzw. bojówkarzy, którymi kieruje około 2 tysięcy rosyjskich kadrowych oficerów. 


Posłuchaj
19:13 Jedynka/Więcej świata 7.04.2021.mp3 Wzrasta napięcie wokół Donbasu. Ekspert: mamy do czynienia z koncentracją rosyjskich sił (Więcej świata/Jedynka)

 

- Mamy do czynienia z koncentracją sił rosyjskich i tutaj mamy rozbieżne informacje, gdyż z jednej strony słyszeliśmy, że jest to największa koncentracja od 2015 roku, a z drugiej strony wielu ekspertów twierdzi, że tam naprawdę, jeżeli chodzi o sferę militarną, nie dzieje się nic nadzwyczajnego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Pytanie brzmi, w jakim stopniu Rosjanie zmierzają do prowokacji granicznej, bo mają środki, aby zacząć prowokacje czy nawet wznowić wojnę na skalę lokalną, regionalną. (...). Z całą pewnością należy również rozpatrywać to w kontekście pewnej wojny informacyjnej, presji psychologicznej Rosji na Zachód - dodaje. 

Rozmowa z Joe Bidenem 

Ruchy rosyjskich wojsk są na tyle duże, że zaalarmowane było NATO oraz USA. Prezydenci Ukrainy i USA przeprowadzili w piątek rozmowę telefoniczną. Do rozmowy między politykami doszło w trakcie zwiększonych napięć na wschodzie Ukrainy i przy rosnącej liczbie rosyjskiego wojska u granic wschodniego sąsiada Polski. - To była rozmowa, na której bardzo zależało Zełenskiemu - podkreśla gość audycji. - Widzimy na Zachodzie pewne zaniepokojenie, jednak można powiedzieć, że jest ono okresowe. Tego typu informacje, które teraz dobiegają z Kijowa, że grozi nam nowa fala konfliktu, one się pojawiają periodycznie, co też pokazuje jak bardzo niestabilna jest ta część kontynentu europejskiego - ocenia ekspert. 

Członkostwo Ukrainy w NATO

Wczoraj o eskalacji sytuacji na wschodzie kraju prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Ukraiński prezydent oświadczył, że NATO jest jedyną drogą do zakończenia wojny w Donbasie.

- Z jednej strony Zełenski wznowił apele o nadanie Ukrainie MAP-u, czyli planu działań członkostwa Ukrainy w NATO. To kolejny etap przygotowawczy do członkostwa, o co Ukraina od dawna zabiega - wyjaśnia gość audycji. - Z drugiej strony widać, że tego typu wznowienie działań na linii rozgraniczenia w Donbasie powoduje, że Zełenski próbuje w ten sposób mobilizować swoich wyborców. Do pewnego stopnia tego typu wzrost napięcia jest na rękę Zełenskiemu - dopowiada. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył we wtorek dotychczasowemu premierowi Benjaminowi Netanjahu misję stworzenia nowego rządu po marcowych wyborach. Jak stwierdził, nie była to łatwa decyzja - w poniedziałek Sąd w Jerozolimie wznowił bowiem proces ws. korupcji Benjamina Netanjahu. Gościem audycji był Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

- Chińska armia coraz bardziej aktywna u wybrzeży Tajwanu. - Grupa uderzeniowa chińskiego lotniskowca Liaoning bierze właśnie udział w ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu - potwierdziła w poniedziałek wieczorem marynarka wojenna ChRL, zaznaczając, że tego rodzaju manewry będą w przyszłości prowadzone regularnie. Wzmożenie ćwiczeń wojskowych Chin w pobliżu Tajwanu wpisuje się w narastające napięcia na linii Pekin-Tajpej - korespondencja Tomasza Sajewicza. 

- Francja od soboty walczy z COVID-19 pełnym lockdownem - restrykcje przewidują m.in. godzinę policyjną oraz zakaz przemieszczania się między regionami. Więcej w materiale Stefana Foltzera. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Goście: Wojciech Konończuk (OSW), Michał Wojnarowicz (PISM)

Data emisji: 7.04.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans